Rodzaje cyberzagrożeń i prawne sposoby im przeciwdziałania w kontekście stosowania cyfrowych platform technologicznych w Polsce i UE

Author:

Bartczak Krzysztof1ORCID,Bodych-Biernacka Milena1ORCID

Affiliation:

1. Politechnika Warszawska

Abstract

Celem publikacji jest scharakteryzowanie zagrożeń, jakie dotyczą wykorzystywania cyfrowych platform technologicznych, czyli narzędzi służących do nawiązywania transakcji kupna i sprzedaży określonych produktów czy usług. Dotychczas wprawdzie tematyka, związana z takimi zagrożeniami, była podejmowana, jednak w ogóle nie odniesiono jej do aspektów prawnych - praca ma więc istotny wkład do nauk o zarządzaniu i jakości czy nauk prawnych. W pracy zauważono, że stosowanie CPT w przedsiębiorstwach może generować określone zagrożenia, w tym te, które dotyczą awarii komputerów i sieci internetowej, określonych ataków, takich jak phishing i pharming, czy wycieku danych. Zagrożenia te mogą wpływać negatywnie na postawy członków kierownictw przedsiębiorstw odnośnie do CPT, a tym samym hamować wdrażanie tych platform. W celu przeciwdziałania temu problemowi aktualnie istnieje szereg przepisów prawnych, które nakładają na dostawców usług cyfrowych konkretne obowiązki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Chodzi na przykład o analizowanie ryzyka, identyfikowanie słabych punktów sieci i systemów informatycznych czy przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa.

Publisher

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa

Subject

General Medicine

Reference31 articles.

1. [0]

2. [1] Albrycht I., Autolitano S., Gęborys P., Krawczyk M., Marczuk P., Mednis A., Siudak R., Świątkowska J. (2019), Wyzwania w cyberprzestrzeni, Instytut Kościuszki, Sopot.

3. [2] Aleksandrowicz T.R. (2016), Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni ze stanowiska prawa międzynarodowego, „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego”, Nr 8, s. 11-28.

4. [3] Aleo - Deloitte (2017), Digitalizacja rynku B2B. Cyfrowe platformy zakupowe - raport Aleo i Deloitte, https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/pl_Raport_Aleo_Deloitte_2016_ONLINE_01.pdf, data dostępu: 25.11.2020 r.

5. [4] Biesiekierska A. (2019), Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Komentarz, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa.

Cited by 2 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3