Abstract
W artykule dane na temat dochodów z tytułu opodatkowania nieruchomości osiąganych przez gminy w Polsce w latach 2005–2017 wykorzystano do ustalenia, czy transfer wyrównawczy zniechęca do gromadzenia dochodów własnych. Pytanie to znajduje się w centrum zainteresowania osób odpowiedzialnych za konstruowanie systemu wyrównywania dochodów jednostek samorządowych. Nieciągła zmiana w systemie wyrównawczym umożliwia zastosowanie podejścia quasi-eksperymentalnego (metody podwójnej różnicy). Okazuje się, że wzrost stopy wyrównywania pionowego prowadzi do spadku wysiłku fiskalnego gmin – beneficjentów transferu wyrównawczego. Udokumentowany jest również efekt dochodowy rozpatrywanych części subwencji ogólnej. Rezultaty badania wskazują, że zmiany w otoczeniu instytucjonalnym wywołują trwałe zmiany w lokalnych politykach fiskalnych. Co więcej, okazało się, że efekt wzmacnia się po kilku latach i pozostaje istotny w średnim okresie. Wskazuje to na fakt, że jakiekolwiek modyfikacje subcentralnych ram fiskalnych powinny być poprzedzone gruntownymi analizami i konsultacjami.
Publisher
Szkoła Główna Handlowa GV
Reference49 articles.
1. Bailey S. J., Connolly S. [1998], The flypaper effect: Identifying areas for further research, Public Choice, 95 (3–4): 335–361.
2. Dochody własne w systemie finansowania gmin. Determinanty i implikacje
3. Banaszewska M. [2022b], Preferential tax treatment – a political or economic tool?, Regional Studies, 56 (8): 1377–1390.
4. Baretti C., Huber B., Lichtblau K. [2002], A tax on tax revenue: The incentive effects of equalizing transfers: Evidence from Germany, International Tax and Public Finance, 9 (6): 631–649.
5. Baskaran T. [2012], The flypaper effect: evidence from a natural experiment in Hesse, MPRA Paper No. 37144.