Etika avtomatizacije, digitalizacije in umetne inteligence: obstoječe dileme, tveganja in rešitve

Author:

Šetar NikoORCID

Abstract

V spodnjem prispevku preučujemo etične in moralne vidike obstoječih in nastajajočih tehnologij. Pri tem začenjamo z analizo avtomatizacije delovnih mest in implikacij avtomatizacije za človeštvo v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Nadaljujemo z obravnavo pojava naraščajoče digitalizacije, s težavami, s katerimi se v njenem kontekstu soočajo tako ustvarjalci kot uporabniki, s poudarkom na spletni anonimnosti, človekovih pravicah in algoritemski diskriminaciji, ter možnih etičnih in pravnih rešitvah za nastale in nastajajoče težave v praksi. Ker sodobna digitalizacija pogosto uporablja umetno učenje in preprosto umetno inteligenco, se prispevek v nadaljevanju osredotoča na etično obravnavo avtonomnih sistemov, kot so samovozeča vozila in samodejna orožja, npr. ‘droni’. Iz problematike, ki jo obravnavamo v tem sklopu, se navežemo na izzive, ki jih predstavlja razvoj višje, človeku podobne umetne inteligence, vključno z bolj futurističnimi scenariji, kot so singularna superinteligenca, moralni status človeku podobne umetne inteligence kot osebe, ter verjetnost nastanka tovrstne inteligence, možne etične rešitve ter dileme, ki ostajajo nerešene.

Publisher

Univerza v Mariboru, Univerzitetna založba

Reference51 articles.

1. Harcourt, B. E.: Desire and Disobedience in the Digital Age. Harvard University Press, Cambridge 2015.

2. Tye, M.: Ten Problems of Consciousness: A Representational Theory of a Phenomenal Mind. MIT Press, Cambridge 1995.

3. Acemoglu, D. in Restrepo, P.: Artificial Intelligence, Automation, and Work, v: Agarwal, A., Goldfarb, A. in Gans, J.: NBER Working Paper Series (24196). National Bureau of Economic Research, Cambridge 2018.

4. Akst, D.: Automation Anxiety, v: Wilson Quarterly, 37 (2013) 3, str. 65-77.

5. Anderson, J. M. in drugi.: Liability Implications of Autonomous Vehicle Technology, v: Anderson, J. M. in drugi: Autonomous Vehicle Technology, RAND Corporation, Santa Monica 2014, str. 111-134.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3