Abstract
Необхідність формування компетентності безаварійного судноводіння і судноплавства у майбутніх фахівців з навігації й управління суднами обумовлена тим, що ця компетентність покликана забезпечити уникнення аварій та інцидентів на морі та гарантувати безпеку як екіпажу, так і судна. Безаварійне судноплавство також допомагає уникнути фінансових збитків і матеріальних втрат, пов'язаних із зіткненнями, аваріями та іншими небезпечними ситуаціями. Проблема формування в майбутніх фахівців з навігації й управління суднами компетентності безаварійного судноводіння і судноплавства є актуальною ще й з огляду на те, що вона є предметом уваги вчених різних галузей науки. Водночас, незважаючи на досить широкий спектр публікацій із заявленої теми, вирішення проблеми формування в майбутніх фахівців з навігації й управління суднами компетентності безаварійного судноводіння і судноплавства не набуло досить широкого поширення у педагогічні науці. Результати аналізу змісту нормативних документів, що регламентують питання підготовки майбутніх судноводіїв, дозволяють зробити висновок, що фахівці з навігації й управління суднами повинні демонструвати здатність комунікувати, координувати та взаємодіяти під час нормальних умов та в екстрених ситуаціях сприяє запобіганню конфліктів та забезпеченню безпеки; знати міжнародні стандарти та правила безпеки на морі та Міжнародні правила уникнення зіткнень на морі; володіти навичками керування кризовими ситуаціями, зокрема екстрене управління, евакуація та інші заходи для забезпечення безпеки у разі аварій чи інцидентів. Загалом, у структурі компетентності фахівців з навігації й управління суднами щодо безаварійного судноводіння і судноплавства доцільно виокремити знання, уміння і навички. У контексті формування у майбутніх судноводіїв компетентності безаварійного судноводіння і судноплавства важливо визначити форми, методи, прийоми і засоби, які мають бути покладені в основу педагогічної діяльності науково-педагогічних працівників морських закладів вищої освіти. Зокрема для формування знань безаварійного судноводіння і судноплавства для майбутніх судноводіїв важливе значення має теоретична підготовка. Щодо умінь і навичок – важливе значення має практична підготовка, яка охоплює навчання на судні, навчання на симуляторах та практичні вправи на воді. Ефективним методом для розвитку комплексу знань, умінь і навичок, необхідних для безаварійного судноводіння і судноплавства, є використання симуляторів, які можуть імітувати різні аспекти морського середовища та управління судном у безпечних умовах та в екстрених ситуаціях.
Publisher
Bogdan Khmelnytskyi National Academy of the State Border Guard Service of Ukraine
Reference26 articles.
1. Стан безпеки судноплавства та аварійності із суднами на морському та внутрішньому водному транспорті в Україні (у тому числі і за її межами, але із українськими суднами), включаючи маломірні (малі) судна, за 2022 рік з наростаючим підсумком. https://marad.gov.ua/storage/app/sites/1/uploadedfiles/Zvit_4_2022.pdf.
2. Мельник О. М., Калініченко Є. В., Бурлаченко Д. А., Никитюк П. В., Колесник О. В. Забезпечення безпеки судноводіння шляхом розроблення стратегій попередження зіткнення на базі “Моделі відкритого моря”. Водний транспорт. № 1(37). 2023. С. 71–79.
3. Собакарь А. Безпека судноплавства як складова національної безпеки України та об’єкт державного контролю. Міжнародна та національна безпека: теоретичні і прикладні аспекти. Матеріали VІ Міжнародної науково-практичної конференції (ДДУВС, 11.03.2022). С. 248–249. URL: https://er.dduvs.in.ua/bitstream/123456789/9960/1/116.pdf (дата звернення: 12.12.2023).
4. Аверочкіна Т. В. Шляхи імплементації міжнародно-правових стандартів професійної підготовки плавскладу в українському законодавстві: 12.00.03: дис. ... канд. юрид. наук. Одеса, 2006. 172 с.
5. Іванов Д. А. Інформаційно-правові основи забезпечення безпеки мореплавства: 12.00.07: дис. ... канд. юрид. наук. Одеса, 2008. 205 с.