Abstract
W strukturze przestrzennej miast oprócz terenów mieszkaniowych, usługowych, przemysłowych czy rekreacyjno-wypoczynkowych występują tereny poprzemysłowe, które wymagają określonych prac umożliwiających zmianę ich przeznaczenia. Na obszarach poprzemysłowych najczęściej wprowadza się funkcję usługową, np. handlową, czy mieszkaniową, np. lofty, ale występują również rejony, które mogą być przekształcone w teren zieleni z funkcją rekreacyjno-wypoczynkowo-sportową. Takim terenem jest Kamionka Piast w Opolu. Jest to obszar po byłej cementowni zlokalizowany w centralnej części miasta w pobliżu osiedli mieszkaniowych, terenów sportowych z infrastrukturą oświatową, zakładami naprawy taboru kolejowego. Celem artykułu było zaprezentowanie działań podjętych przez miasto Opole związanych z rewitalizacją, rekultywacją oraz remediacją zdegradowanego terenu poprzemysłowego i przekształceniem go w jedno z atrakcyjniejszych miejsc Opola pod kątem wypoczynkowym, rekreacyjnym i przyrodniczym. Ponieważ prace związane z ożywieniem kamionki były wykonywane w ramach projektu, w artykule odwołano się do dokumentacji projektowej, aktów prawnych, lokalnych dokumentów strategicznych dotyczących rewitalizacji miejsc zdegradowanych, polskich i zagranicznych opracowań na ten temat. Kamionka Piast po rewitalizacji jest jednym z atrakcyjniejszych miejsc Opola pełniącym funkcję rekreacyjną, wypoczynkową, sportową, edukacyjną. Powstanie nowych osiedli, zwłaszcza mikroapartamentów, cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Zachowanie cennych gatunków roślin i zwierząt oraz zabezpieczenie terenu przed degradacją wpłynęło na poprawę przestrzeni i krajobrazu.
Publisher
Adam Mickiewicz University Poznan
Subject
Cell Biology,Developmental Biology,Embryology,Anatomy
Reference34 articles.
1. Boryczka E.M. 2020. Rewitalizacja i jej wpływ na gospodarkę miasta – studium przypadków. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
2. Bucher K., Caputa A. 2018. Prognoza oddziaływania na środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Śródmieście VIIb – Piast” w Opolu.
3. Hołuj D., Legutko-Kobus P. 2018. Partycypacja jako element rewitalizacji (przykłady miast z województwa małopolskiego i mazowieckiego). Studia Ekonomiczne, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, 365.
4. Jakubowski K. 2019. Czwarta przyroda w mieście. Autoportret, 3(66) (https://autoportret.pl/artykuly/czwarta-przyroda-w-miescie/).
5. Janowski A. 2017. Historia Opola. Pierwszą uruchomiono elektrownię, potem nadszedł czas na cementownie (https://opole.naszemiasto.pl/historia-opola-pierwsza-uruchomiono-elektrownie-potem/ar/c4-4062784; dostęp: 12.01.2022).