Abstract
Muzyka i dźwięk w grach wideo o kontekście historycznym w znacznej części bazują na memicznych skojarzeniach świadomości zbiorowej. O ile konteksty realizmu wizualnego i narracyjnego są dobrze przebadane, o tyle kwestia realizmu dźwiękowego gier historycznych wymaga głębszej analizy. Artykuł próbuje dać odpowiedź na następujące pytania: jak mocno warstwa muzyki zbliża gracza do rzeczywistej muzyki okresu historycznego, w którym toczy się akcja gry? Jakie zabiegi dźwiękowe decydują o tym, iż przeciętny gracz jest w stanie rozpoznać ścieżkę dźwiękową z punktu widzenia historycznego i geograficznego? W tekście przyglądam się zagadnieniu pod kątem użycia w grach form muzycznych zgodnych z daną epoką historyczną oraz w odniesieniu do instrumentarium historycznego i ulokowania geograficznego. Świadome wyważanie tych elementów przez twórców przyczynia się do głębszego zanurzenia gracza w epoce i miejscach, w których toczy się rozgrywka. Tym samym należy do elementów potęgujących immersję.
Publisher
Adam Mickiewicz University Poznan
Reference86 articles.
1. Bregman, A. S. (1990). Auditory Scene Analysis: the Perceptual Organization of Sound. Cambridge, Massachusetts: MIT Press.
2. Galloway, A. R. (2006). Gaming: Essays on Algorithmic Culture. Minneapolis: University of Minnesota Press.
3. Grabarczyk, P. (2021). The Typology of Representations in Computer Games. Journal of the Philosophy of Games, 3(1), 1–35. Online: https://journals.uio.no/JPG/article/view/2926/7849>.
4. Kapell, M. W., Elliott, A. B. R. (red.) (2013). Playing with the Past: Digital Games and the Simulation Of History. New York: Bloomsbury Academic.
5. MacCallum-Stewart, E., Parsler, J. (2007). Controversies: Historicising the Computer Game. W: DiGRA ’07 – Proceedings of the 2007 DiGRA International Conference: Situated Play (s. 203–210). Online: .