Przeciwdziałanie marnowaniu żywności jako wyzwanie współczesności – studium porównawcze prawa polskiego i niemieckiego

Author:

Sokołowski Łukasz MikołajORCID

Abstract

Przeprowadzone rozważania są próbą porównania i oceny sposobów przeciwdziałania marnowaniu żywności w Polsce oraz w Niemczech. Zasięg tego zjawiska jest globalny, ale przeciwdziałać mu należy już na poziomie regionalnym, a nawet lokalnym. W Polsce została wprowadzona odrębna regulacja prawna w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności, natomiast w Niemczech taka regulacja nie występuje. W konkluzji autor stwierdza między innymi, że zarówno w UE, jak i w Polsce i w Niemczech brakuje rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby skuteczne i kompleksowe przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Zauważa jednak, że bez udziału i zaangażowania społeczeństwa regulacje prawne nie wystarczą do skutecznego przeciwdziałania marnowaniu żywności także dlatego, że największy udział w nim ma etap konsumpcji żywności, co do którego możliwość ingerencji prawodawcy jest bardzo ograniczona. W tym zakresie warto opierać się na doświadczeniach niemieckich i inicjatywach tam podejmowanych.

Publisher

Adam Mickiewicz University Poznan

Subject

General Medicine

Reference11 articles.

1. Banaszak B. (2012), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa, SIP Legalis.

2. Budzinowski R. (2015), Współczesne wyzwania związane z żywnością i ich rola w kształtowaniu polityki rolnej i prawa rolnego, „Przegląd Prawa Rolnego” nr 2.

3. Bundesministerium für Ernährungund Landwirtschaft (2019), Nationale Strategie zur Reduzierung der Lebensmittelverschwendung, Berlin.

4. Grube M. (2020), „Fridays for Future” und das Lebensmittelrecht – Zielkonflikte: Wenn das Lebensmittelrecht einer nachhaltigen Wirtschaft im Wege steht, „Zeitschrift für das gesamte Lebensmittelrecht” nr 2.

5. Hauser R., Niewiadomski Z., Wróbel A. (red.) (2018), Publiczne prawo gospodarcze. System Prawa Administracyjnego, t. 8A, Warszawa.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3