Abstract
W humanistycznej odmianie mountain studies relacje człowieka z górami są kluczowym zagadnieniem. Refleksję na ten temat podjął Robert Macfarlane w Górach. Stanie umysłu (2003). W artykule z bestsellerem brytyjskiego pisarza zestawiono rozprawę Jacka Woźniakowskiego Góry niewzruszone (1974). Polski historyk sztuki pisze o odkrywaniu gór dla kultury od czasów najdawniejszych do romantyzmu. W tym przełomowym momencie rozpoczyna swoją opowieść Macfarlane. Utwory są pod tym względem komplementarne i na ich podstawie można zrekonstruować historię fascynacji, która rozpoczyna się od niechęci, a prowadzi do obsesji często śmiercionośnej i przynoszącej cierpienie. Autorzy dokonują swego rodzaju anatomii górskiej pasji, rozkładając ją na czynniki pierwsze: Woźniakowski proponuje typologię postaw wobec gór uwidaczniających się w kulturze, a Macfarlane katologuje przyczyny zainteresowania szczytami i najważniejsze zagadnienia z nimi związane. Tak więc te dwa ujęcia są komplementarne.
Publisher
Adam Mickiewicz University Poznan
Reference37 articles.
1. Blake, Kevin S. „Mountain Symbolism and Geograhical Imaginations”. Cultural Geographies vol. 12, no 4 (October 2005): 527–531.
2. della Dora, Veronica. Mountain. Nature and Culture. London: Reaktion Books Reprinted, 2016.
3. Dziok-Łazarecka, Anna. „Tekstualne doświadczenie krajobrazu górskiegoo funkcjach intertekstualności w książce Roberta Macfarlane’a Mountains of the Mind”. Białostockie Studia Literaturoznawcze 11 (2017): 275–288.
4. Grzęda, Ewa. „Wstęp”. W: Od Kaukazu po Sudety. Studia i szkice o poznawaniu i zamieszkiwaniu gór dalekich i bliskich, red. Ewa Grzęda, 7–15. Kraków: Universitas, 2020.
5. Jachowicz, Marta. „Jacek Woźniakowski jako krytyk sztuki współczesnej”. Roczniki Humanistyczne t. XVI–XVII, 4 (2008–2009): 5–39.