Affiliation:
1. Instytut Biologii , Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytet Szczeciński , Szczecin
2. Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych , Uniwersytet Mikołaja Kopernika , Toruń
Abstract
Streszczenie
W pracy przedstawiono nowe dane wskazujące na skład mikrobiomu przewodu pokarmowego człowieka, składający się z bakterii, archeonów, wirusów (w tym bakteriofagów), a także organizmów eukariotycznych i heterotroficznych jakimi są grzyby – których bytowanie w przewodzie pokarmowym określane jest mianem mykobiomu. Przewód pokarmowy człowieka podzielony na jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i grube, zasiedlany wyżej wymienionymi drobnoustrojami, tworzy swoisty jakościowo-ilościowy, bogaty i zróżnicowany swoisty ekosystem. Dzięki stosowaniu metod bioinformatycznych, molekularnych oraz dzięki sekwencjonowaniu metagenomowemu jest on nadal poznawany, a dzięki tym metodom możliwe jest jego lepsze poznanie. W niniejszej pracy scharakteryzowano grupy systematyczne bakterii, archeonów, wirusów i grzybów występujące w poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego i wskazano także na enterotypy jelita grubego. Analizując wymienione grupy mikroorganizmów w poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego człowieka, należy zauważyć, że odcinek jelita grubego i jamy ustnej jest „wyposażony” w najbardziej bogaty mikrobiom, natomiast gardło i przełyk posiada najmniejszą liczbę drobnoustrojów wchodzących w skład mikrobiomu. Wśród całości mikrobiomu przewodu pokarmowego człowieka najliczniejszą grupę stanowią bakterie usytuowane w jamie ustnej i jelicie cienkim, zaś najbardziej ograniczoną grupę bakterii rejestruje się w gardle i przełyku. Archeony natomiast zostały opisane najliczniej w jelicie grubym i jamie ustnej, a nie zostały stwierdzone w gardle i jelicie cienkim. Wymieniane w odcinkach przewodu pokarmowego wirusy, najliczniej występowały w jelicie grubym i jamie ustnej, natomiast nie stwierdzono ich w żołądku. Występujące w mikrobiomie grzyby, najobficiej stwierdzane były w jelicie grubym i żołądku, a w najmniejszej ilości w gardle i jelicie cienkim.
Subject
Microbiology (medical),Microbiology
Reference121 articles.
1. Adak A., Khan M.R.: An insight into gut microbiota and its functionalities. Cell. Mol. Life Sci. 76, 473–493, doi: 10.1007/s00018-018-2943-4 (2019)
2. Andrews J.H.: Comparative Ecology of Microorganisms and Macroorganisms – Second Edition. Springer, New York, doi: https://doi.org/10.1007/978-1-4939-6897-8 (2017)
3. Anon.: Bacterial Transduction. https://bio.libretexts.org/@go/page/9298 (2021)
4. Azzouz L.L., Sharma S.: Physiology, Large Intestine. StatPearls Publishing https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29939634/ (2018)
5. Baker B.J., De Anda V., Seitz K.W., Dombrowski N., Santoro A.E., Lloyd K.G.: Diversity, ecology and evolution of Archaea. Nat Microbiol. 5, 887–900, doi: 10.1038/s41564-020-0715-z (2020)