Affiliation:
1. Filozofski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli Centar za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma
Abstract
U radu se kroz tri potpoglavlja istražuje dio aspekata ženskoga lica rada u turizmu Istre, jedne od najturističkijih regija u Hrvatskoj i Europi. Temeljem intervjua sa zaposlenicama u nizu tipičnih radnih mjesta u turizmu, a koje su u vrijeme istraživanja bile zaposlene u priobalnim gradovima, na vidjelo su izašle kategorije koje omeđuju, ali i čine iskustvo rada u tom sektoru rodno specifičnim. Prva zamjetna kategorija je fleksibilnost. Nju se može razumjeti kao brojčanu, funkcijsku te prilagodljivost isplate plaće zaposlenicama. Druga kategorija koja rad snažnije približava rodnom iskustvu klupko je dinamika, odnosa i odluka koje od zaposlenica mogu činiti estetizirani i erotizirani “uslužni krajolik”. Potonje je, njihovim riječima, uzrokovalo posljedičnu nelagodu, ali i podnošenje situacija koje su mogle ići od “upućivanja pogleda”, komentara do ponekad i otvoreno šovinističkih opaski. Treća kategorija tiče se tjelesnog iskustva mjesečnice, koja, za dio intervjuiranih zaposlenica, ima nemali utjecaj na mogućnost obavljanja intenzivnih radnih zadataka kakve nameće sezonalni turizam.
Publisher
Institute of Ethnology and Folklore Research
Reference33 articles.
1. rbutina, Paulina. 2024. "Nepalci su novi Srbi". Novosti, 13. siječnja.
2. Avelini Holjevac, Ivanka. 2006. "Women in Tourism. The Case of Croatia". Tourism. An International Interdisciplinary Journal 54/1: 71-75.
3. Bagguley, Paul. 1990. "Gender and Labour Flexibility in Hotel and Catering". The Service Industries Journal 10/4: 737-747. https://doi.org/10.1080/02642069000000085
4. Barada, Valerija, Jaka Primorac i Edgar Buršić. 2016. Osvajanje prostora rada. Uvjeti rada organizacija civilnog društva na području suvremene kulture i umjetnosti. Zagreb: Kultura nova.
5. Berdžer, Džon i Žan Mor. 2018. Sedmi čovek. Knjiga u slikama i rečima o iskustvu stranih radnika u Evropi. Beograd: Fabrika knjiga.