Abstract
Z izseljevanjem mladih, ki so vse bolj izobraženi, se je v zadnjih letih okrepil javni diskurz o begu možganov. Avtorice v članku osvetljujejo stanje na področju izseljevanja najvišje izobraženih v Sloveniji in s statističnimi podatki prikažejo njihovo migracijsko dinamiko v zadnjih desetih letih. S kratkim pregledom rezultatov raziskav od šestdesetih let dvajsetega stoletja naprej primerjamo današnjo situacijo z razmerami v preteklosti. Z rezultati najnovejše opravljene raziskave na temo bega možganov predstavimo, kako na razloge za odhod iz Slovenije, možnosti za vrnitev in mednarodno sodelovanje gledajo tisti, ki danes živijo v tujini ali pa so se iz tujine vrnili v Slovenijo.
Publisher
The Research Center of the Slovenian Academy of Sciences and Arts (ZRC SAZU)
Reference26 articles.
1. Adams, W. (ur.). (1968). The Brain Drain. Macmillan Co.
2. Bevc, M., Zupančič, J., & Lukšič Hacin, M. (2004). Migracijska politika in problem bega možganov (raziskovalno poročilo). Inštitut za ekonomska raziskovanja.
3. Castles, S., Miller M. J. (1998). The Age of Migration. Macmillan Press Ltd.
4. Keim, W., Medina, L. R., Arvanitis, R., Bacolla, N., Basu, C., Dufoix, S., Klein, S., Nieto Olarte, M., Riedel, B., Ruvituso, C., Saalmann, G., Schlechtriemen, T., & Vessuri, H. (ur.). (2023). Routledge handbook of academic knowledge circulation. Routledge.
5. Klinar, P. (1976). Mednarodne migracije. Obzorja.