Abstract
Szeroka kategoria wolności połączona z postępem technologicznym stawia współczesnego człowieka przed wieloma wyzwaniami. Konwergencja mediów i egalitaryzm internetu spowodowały nieograniczony dostęp do informacji. Wiąże się to z ich wzrastającą ilością, ale także często wątpliwą jakością, co tworzy podatny grunt dla przekłamań, manipulacji i fałszu. Celem artykułu jest próba zrozumienia związku i wzajemnego wpływu dezinformacji oraz odpowiedzialności. Hipoteza, którą autorka próbuje zweryfikować, dotyczy tego, czy odpowiedzialność za zwiększoną ilość treści dezinformacyjnych jest zindywidualizowana. Ważną kwestią jest w związku z tym analiza związku mediów i narzędzi technologicznych z indywidualnymi decyzjami oraz odpowiedzialność za kryzysy wywołane fałszywymi informacjami. Metodologia: wybrane zagadnienia poddane zostaną analizie na podstawie dostępnych źródeł z różnych dziedzin: socjologii, komunikologii, medioznawstwa oraz filozofii. Wyniki i wnioski: zjawisko zwiększającej się ilości treści o charakterze dezinformacyjnym stanowi wyzwanie dla wszystkich uczestników ekosystemu informacyjnego. Świadomość potrzeby przyjęcia postawy odpowiedzialnej w tym zakresie po obu stronach procesu komunikowania może znacząco poprawić jakoś informacji, a przez to funkcjonowania społeczeństw. Oryginalność i wartość poznawcza: konieczne jest przyjrzenie się dezinformacji jako zjawisku złożonemu, którego przejawy są osadzone nie tylko w języku, ale również w obrazie. Taka zmiana perspektywy pomogłaby wypracować postawę odpowiedzialną oraz wpłynąć na zmniejszenie skali dezinformacji.
Subject
Industrial and Manufacturing Engineering,Metals and Alloys,Strategy and Management,Mechanical Engineering
Reference61 articles.
1. Bartoszewicz, M. (2017). Wybrane aspekty poznawcze i emocjonalne socjotechniki mediów. Studia Medioznawcze, 2(69), 93–106.
2. Batorowska, H., Klepka, R., & Wasiuta, O. (2019). Media jako instrument wpływu informacyjnego i manipulacji społeczeństwem. Kraków: Libron.
3. Bauman, Z. (1994). Moralne obowiązki, etyczne zasady. Etyka, 27, 9–28. https://doi.org/10.14394/etyka.768
4. Bąkowicz, K. (2019). Wprowadzenie do definicji i klasyfikacji fake newsa. Studia Medioznawcze, 3(78), 280–289.
5. Bąkowicz, K. (2020). Fake news. Produkt medialny czasów postprawdy. Warszawa: Aspra.