Abstract
„Queerowy paradoks projektu praw człowieka LGBTI” Na przestrzeni ostatniego półtora roku kwestia praw człowieka społeczności LGBTI znalazła się w centrum uwagi ze względu na wprowadzenie drakońskiej ustawy antyhomoseksualnej w Ugandzie, jak również aresztowanie i skazanie, choć później ułaskawienie Tionga Chimbalangi oraz Stevena Monjeza w Malawii. Wydarzenia te, jak świadczą dowody, stworzyły przestrzeń dla osób LGBTI (poparcie dla społeczności LGBTI w Ugandzie, choć małe, ale zalicza się do najwyższych w Afryce), jednak stało się to kosztem odmieńczości osób LGBTI, którą zanegowano, a sięgając po retorykę zasadzającą się na rodzinie, wierze oraz obywatelstwie, aktywistycznie podkreślono wagę asymilacji osób LGBTI do społecznego ciała Afryki. W niniejszym artykule autor bada możliwości oraz ograniczenia projektu praw człowieka jako formy queerowej pozytywności. Opierając się na wynikach etnograficznej pracy w terenie, którą na przestrzeni roku przeprowadził w Międzynarodowej Gejowsko-Lesbijskiej Komisji Praw Człowieka (IGLHRC) w Nowym Jorku oraz w Cape Town, jak i koncentrując się na aktywizmie w Ugandzie i Malawi, autor przygląda się prawom człowieka społeczności LGBTI jako projektowi, który z jednej strony ma potencjał squeerowania rozumienia człowieka, obywatela oraz prawa, z drugiej natomiast wiąże się z ryzykiem homogenizacji czy też wymazania form queerowej seksualnej podmiotowości. Zdaniem autora, aktywizm związany z wyżej zarysowanymi przypadkami z Ugandy i Malawi obrazuje to, co nazywa on queerowym paradoksem projektu praw człowieka społeczności LGBTI – niemożliwością wypracowania transhistorycznej lub transnarodowej queerowej solidarności z uwagi na to, że działania, które w jednym miejscu mogą być czytane jako queer i transgresyjne, w innym uważane będą za normatywne czy wręcz hegemoniczne. Wniosek, który autor sugeruje, jest taki, że problem, jaki queerowe aktywistki i queerowi aktywiści mają z prawami człowieka społeczności LGBTI, nie tkwi tylko w tym, że prawa człowieka są projektem na wskroś hegemonicznym i heteropatriarchalnym, ale że stanowią one również punkt graniczny, w którym to, co jest queer, mówi w poprzek granic i gdzie to, co uchodzi za „queer” w teorii queer jest kwestionowane i negocjowane. Jako taki projekt praw człowieka jawi się więc jako przestrzeń, której odmieńcy nie powinni tylko krytykować, ale muszą się nią konstruktywnie zajmować.
Publisher
InterAlia: A Journal of Queer Studies
Reference45 articles.
1. ADEIM-Simbiosis, Artemisa, Cattrachas, Criola, IGLHRC, and Red Nosotras LBT. "'Unnatural,' 'Unsuitable,' Unemployed!: Lesbians and Workplace Discrimination in Bolivia, Brazil, Colombia, Honduras, and Mexico. New York: IGLHRC, 2005.
2. African (Banjul) Charter on Human and People's Rights, OAU Doc CAB/LEG/67/3 rev. 5, 21 I.L.M. 58, 1981.
3. Amnesty International et al., "Uganda: 'Anti-Homosexuality' Bill Threatens Liberties and Human Rights Defenders,” 14 October 2009, available at http://www.amnesty.org/en/for-media/press-releases/ uganda-'anti-homosexuality'-bill-threatens-liberties-and-human-rights-de, accessed 5 December 2010.
4. Anti-Homosexuality Bill of 2009, Bill No. 18, 25 September 2009, available at http://www.boxturtlebulletin.com/btb/wp-content/uploads/2009/ 10/Bill-No-18-Anti-Homosexuality-Bill-2009.pdf, accessed 3 December 2010.
5. Beger, Nico J. Tensions in the Struggle for Sexual Minority Rights in Europe: Que(e)rying Political Practices. Manchester: Manchester University Press, 2004.
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献
1. The State of LGBT Rights in Africa;The Palgrave Handbook of African Women's Studies;2021