Author:
Rabušic Ladislav,Manea Beatrice Chromková
Abstract
V kontextu velmi nízké až extrémně nízké plodnosti, kterou zaznamenávají mnohé vyspělé země tohoto světa, se vedou permanentní debaty o tom, jaké jsou příčiny toho, že se rodí tak malý počet dětí, který nezaručuje ani prostou reprodukci obyvatelstva. Při studiu výsledků zkoumání založených ať na datech agregovaných, nebo na datech individuálních si není možné nevšimnout jedné podstatné věci, totiž toho, že značné množství existujících analýz reprodukčního procesu a jeho kontextů vychází pouze z údajů o ženské plodnosti a muži v těchto analýzách víceméně chybějí. V našem článku se proto zaměříme na mužskou reprodukci, kterou budeme sledovat především v jejím socio-demografickém kontextu. Uvedeme nejdříve některé její kontextuální atributy, poté se zamyslíme nad příčinami vedoucími k tomu, že úvahy o mužské plodnosti jsou zatím v analýzách reprodukce poměrně vzácné, a nakonec provedeme inventuru ukazatelů, které o mužské reprodukci máme k dispozici a které zatím chybějí. Náš text chápeme jako úvodní text (a současně i jako výzvu ostatním badatelům) ke zkoumání mužské reprodukce v České republice.
Reference44 articles.
1. Alich, D., 2007. Differences between male and female fertility in Russia - an evaluation of basic pattern and data quality using the first wave of the Russian GGS, MPIDR Working Paper 2007-015.
2. Badinter, E. 1998. Materská láska od 17. storočia po súčasnosť. Prvé vydanie, Aspekt, Bratislava. (Francouzský originál L'Amour en plus. Historie de l'amour maternel. XVIIe XXe siècle vyšel v roce 1980 v Paříži).
3. Barrett, L., Dunbar, R., Lycett, J. 2007. Evoluční psychologie člověka. Praha: Portál, 512 stran.
4. Becker, G. S. 1981. A Treatise on the Family.Cambridge,Mass.:HarvardUniversity Press.
5. Becker S, 1996: Couples and Reproductive Health: A Review of Couple Studies. Studies in Family Planning, Vol. 27, No. 6, pp. 291-306.