Similarities and Connections between Postsocialism and Postcolonialism: Analysis of Postsocialist and Postcolonial Countries

Author:

Půtová Barbora

Abstract

Předmětem studie je teoretická analýza postsocialistických a postkoloniálních států z hlediska jejich současného stavu a budoucího rozvoje. Studie se zaměří na analýzu a interpretaci sociokulturního vývoje bývalých socialistických společností po roce 1989 a bývalých koloniálních území. Cílem studie je postihnout podobnosti a odlišnosti mezi postkoloniálními a postsocialistickými státy. Pojem postsocialismus je užíván jako označení historického období, které vystřídalo vývojovou fázi socialismu. V interpretaci vztahu socialismu a postsocialismu po roce 1989 jsou sledovány přístupy a současně jsou zdůrazněny geografické, politické a ekonomické aspekty sociokulturní změny. Pojem postkolonialismus je ve studii užíván jako označení historického období po získání nezávislosti bývalých kolonií. Ve studii jsou analyzovány sociální, hospodářské a politické faktory a situace, které v bývalých koloniích a v metropolích vznikly v postkoloniální době. Studie zdůrazňuje charakteristiky postkoloniálního státu, k nimž patří absence národního cítění, lokální identita posilovaná na úkor centra, nefungující centrální ekonomika i centrální instituce nebo neodpovídající distribuce veřejných statků. Studie usiluje zodpovědět, jakým způsobem probíhal proces ustavení a zformování státní identity v postsocialistickém i postkoloniálním období. Cílem studie je pochopit a interpretovat procesy sociokulturní změny, k nimž došlo v průběhu transformace socialismu v postsocialismus a kolonialismu v postkolonialismus.

Publisher

Masaryk University Press

Reference58 articles.

1. Aminzade, R. (2013): Race, Nation, and Citizenship in Postcolonial Africa: The Case of Tanzania. Cambridge: Cambridge University Press.

2. Appadurai, A. (1986): Introduction: Commodities and the Politics of Value. In: Appadurai, A. (Ed.), The Social Life of Things, (3–63). Cambridge: Cambridge University Press.

3. Berry, S. S. (1993): No Condition Is Permanent: The Social Dynamics of Agrarian Change in Sub-Saharan Africa. Madison: University of Wisconsin Press.

4. Betts, R. F. (2004): Decolonization. New York: Routledge.

5. Brzezinski, Z. (1989): The Grand Failure: The Birth and Death of Communism in the Twentieth Century. New York: Charles Scribner's Sons.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3