Author:
Juklová Kateřina,Michek Stanislav,Soukup Petr,Vondroušová Jindra,Vrabcová Daniela
Abstract
Cílem příspěvku je seznámit s průběhem a výsledky validace a adaptace dotazníku CEQ (Course Experience Questionnaire) a diskutovat jeho využitelnost v aktuálních podmínkách českých vysokých škol. Originální verze dotazníku vznikla na základě intenzivních výzkumů učení studentů koncem 80. let v Austrálii a v současné době je jedním z celosvětově nejužívanějších nástrojů pro hodnocení kvality výuky studentem v terciárním vzdělávání. Vzhledem k aktuální potřebě českých vysokých škol realizovat autoevaluační procesy s použitím validních a spolehlivých nástrojů považujeme ověření psychometrických vlastností dotazníku a jeho adaptaci za jedno z možných řešení. V úvodní části textu je nastíněn kontext a okolnosti vzniku australského originálu včetně teoretických koncepcí, které se staly jeho základem. Proces adaptace a validace byl realizován na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové (PdF UHK) a proběhl ve dvou fázích kombinujících kvalitativní a kvantitativní přístup. V prvním kroku proběhla ohnisková skupina se studenty s cílem ověřit soulad mezi pojetím kvality výuky u českých studentů a zaměřením dotazníku. Následně byl přeložený dotazník administrován 661 studentům učitelství z PdF UHK a ověřován z hlediska konstruktové a kriteriální validity a reliability. Analýzy potvrdily originální pětifaktorovou strukturu dotazníku a uspokojivou vnitřní konzistenci všech škál. Výsledky jsou diskutovány a vztaženy ke zjištění zahraničních autorů i ke kontextu příležitostí a omezení pro používání v českém prostředí. V závěru je upozorněno na limity studie a jsou naznačeny další možné směry úprav.
Subject
General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science
Reference59 articles.
1. Ainley, J., & Long, M. (1994). The Course Experience survey 1992 graduates. Canberra: Australian Government Publishing Service.
2. Al-Harti, A. S. (2005). Distance higher education experiences of Arab Gulf students in the United States: A cultural perspective. The International Review of Research in Open and Distance Learning, 6(3), 1-14.
3. Beaty, E., Dall'Alba, G., & Marton, F. (1997). The personal experience of learning in higher education: Changing views and enduring perspectives. In P. Sutherland (Ed.), Adult learning: A reader (s. 150-165). Londýn: Kogan Page.
4. Student experience of a scenario-centred curriculum;Bell;European Journal of Engineering Education,2010
5. Biggs, J. (1989). Approaches to the enhancement of tertiary teaching, Higher Education Research and Development, 8, 7-25.