Affiliation:
1. 1 BME Kognitív Tudományi Tanszék Budapest
2. 2 Pázmány Péter Katolikus Egyetem, BTK pszichológia szak Piliscsaba
Abstract
Kutatásunkban az alkohol beszédre és rövid távú emlékezetre gyakorolt hatását vizsgáltuk jól kontrollált feltételek mellett. Ennek vizsgálatára a Jacobs-féle számterjedelemtesztet és nyelvi szintek szerint csoportosított nyelvtörőket használtunk, és összehasonlítottuk alkoholos és kontrollfeltételben a számterjedelemteszten nyújtott teljesítményt, illetve a nyelvtörők kimondása során elkövetett hibák számát és típusát. Különválasztottuk és elemeztük az emlékezeti teljesítmény romlásából fakadó és a motoros-artikulációs folyamatokból eredő hibákat. Az eredmények azt mutatják, hogy az alkohol nincs hatással a számterjedelemre, azonban hatás-sal van a nyelvtörők közvetlen felidézésére. Ugyanakkor a nyelvtörők visszamondásában elkövetett hibák 58–61% a a pontatlan artikulációból fakad. Elemeztük az artikulációs tempó, a hangmagasság és a szünetek számának változását is. Az eredmények nagyrészt egybevágnak korábbi angol és német kutatási eredményekkel, de részben ki is egészítik azokat.
Reference44 articles.
1. Babor, T. F., Biddle-Higgins, J. C., Saunders, J. B., & Monteiro, M. G. (2001). AUDIT: The Alcohol Use Disorders Identification Test: Guidelines for Use in Primary Health Care. Geneva, Switzerland: World Health Organization.
2. Baddeley, A. (2003). Working memory: looking back and looking forward. Neuroscience, 4(10), 829–839.
3. Baum-Baicker, C. (1985). The psychological benefits of moderate alcohol consumption: A review of the literature. Drug and Alcohol Dependence, 15(4), 305–322.
4. Behne, D. M., & Rivera, S. M. (1990). Effects of alcohol on speech: Acoustic analysis of spondees. Research on Speech Perception, 16, 263–291.
5. Behne, D. M., Rivera, S. M., & Pisoni, D. B. (1991). Effects of alcohol on speech. Journal of the Acoustical Society of America, 90(4), 2311–2311.
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献
1. The Effect of Alcohol on Speech Production;Journal of Psycholinguistic Research;2013-11-12