Affiliation:
1. 1 Szent István Egyetem MKK Növénytermesztési Intézet 2103 Gödöllő Páter K. u. 1.
2. 2 MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet Budapest
Abstract
Szabadföldi kísérleteink során azt vizsgáltuk, hogy a különböző talajművelési rendszerek miként hatnak a talaj fizikai tulajdonságaira, különösen a talaj vízforgalmát jelentős mértékben meghatározó víztartóképesség-függvényekre (pF-görbékre). A talaj szerkezetét pórusméret-eloszlása alapján jellemeztük a különböző művelési rendszerekben. E célból egy- és kétpórusú pF-görbéket illesztettünk a talajművelési kezelések talajrétegeinek mért víztartóképesség-értékeire. Igazoltuk, hogy a kétpórusú pF-görbe valamennyi vizsgált kezelésben kisebb hibával illeszkedik a mért értékekre, mint az egypórusú görbe. A kétpórusú pF-görbe alapján jól elkülönült a vízforgalom szempontjából meghatározó makro- és mikropórus-tartomány, amit a művelés hatásainak értékelésére használtunk fel. Tanulmányoztuk a direktvetéses (bolygatás nélküli rendszer), a szántásos, a tárcsás és az egyéb agrotechnológiai beavatkozások hatását a talaj víztartó képességére. A művelés nélküli technológia alig változó makropórus-tartományt mutatott a különböző mélységekben, míg a szántásban a művelési mélység jól nyomon követhető volt a pórustartományok változásával. Az agrotechnológiai eljárások között eltérések voltak mind a pórusméret eloszlásában, mind a talajban található nedvességformákban. Az alkalmazott összetett függvényben a pórustartományok arányát kifejező w-érték tükrözte leginkább a talajművelések egyedi hatásait. Megállapítottuk, hogy a vizsgált termőhelyi feltételek között a mélykultivátoros művelési rendszer hozta létre a legstabilabb szerkezetű, valamint a víz- és levegőforgalmi szempontból legkedvezőbb talajállapotot.
Subject
Soil Science,Agronomy and Crop Science
Reference30 articles.
1. Birkás M., 2009. A klasszikus talajművelési elvárások és a klímakár csökkentés kényszere. Növénytermelés. 58. (2)123–134.
2. Birkás M. & Gyuricza Cs. (szerk.), 2004. Talajhasználat–Műveléshatás–Talajnedvesség, Quality-Press Nyomda & Kiadó. Budapest.
3. Birkás M. et al., 2009. Összefüggés a művelés eredetű tömörödés és a klímakárok között. Növénytermelés. 58. (3) 5–26.
4. Birkás, M. et al., 2010. Effect of soil physical state on earthworms in Hungary. In: Applied and Environmental Soil Science Special Issue: Status, Trends and Advances in Earthworm Research and Vermitechnology (Eds.: Karmegam, N. et al.) Vol. 2010. Article ID 830853. 7 pp. ISSN: 1687-7667, e-ISSN: 1687-7675. doi:10.1155/2010/830853
5. Brooks, R. H. & Corey, A. T., 1964. Hydraulic properties of porous media. Hydrol. Paper 3. Colorado State Univ. Fort Collins. USA.
Cited by
3 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献