Affiliation:
1. 1 ELTE TTK Meteorológiai Tanszék 1117 Budapest Pázmány Péter sétány 1/a
Abstract
Jelen tanulmány egy 3 talajrétegű vízmérleg modellt és az azzal a XX. évszázadra kapott eredményeket mutatja be. A párolgás számítását a Priestly-Taylor-féle módszerrel végzik, kombinálva a sztómaellenállás becslésével, míg a vízmozgást a talajban a talaj becsült vízvezető képességével számítják.
A XX. századra végzett modellszámításokhoz a CRU adatbázist használták, amely Magyarország területének mintegy 1430 rácspontjára adott szimulációs eredményeket. A részletes éghajlati adatokon túl figyelembe vették a talaj fizikai féleségét, a talaj rétegvastagságát és a földhasználatot a rendelkezésre álló adatbázisok felhasználásával.
Az eredmények szerint a talajfelszín tulajdonságai közül a talaj rétegvastagsága gyakorol jelentős hatást a tényleges párolgásra, valamint a mélybe szivárgásra. A talaj fizikai félesége elsősorban a vízkészletet és a tényleges párolgást, míg a felszínhasználat a tényleges párolgást és a víztöbbletet határozza meg.
Subject
Soil Science,Agronomy and Crop Science
Reference56 articles.
1. Allen, G. R. et al., 1998. Crop evapotranspiration-guidelines for computing crop water requirements. FAO Irrigation and Drainage. Paper 56. 78–86. FAO. Rome, Italy.
2. Antal E., 1968. Az öntözés előrejelzése meteorológiai adatok alapján. Kandidátusi értekezés. Budapest.
3. Ács F., Breuer H. & Szász G., 2007. A tényleges párolgás és a talajvízkészlet becslése tenyészidőszakban. Agrokémia és Talajtan. 56. 217–236.
4. Ács, F. & Hantel, M., 1998. The land-surface flux model PROGSURF. Global and Planetary Change. 19. 19–34.
5. Ács, F., & Hantel, M., 1999. The Penman-Monteith concept based land-surface model PMSURF. Időjárás. 103. 19–36.
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献