Affiliation:
1. 1 Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék 6721 Szeged Egyetem u. 2.
2. 2 Szegedi Tudományegyetem Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék Szeged
Abstract
Az elkövetkezendő években a hazai talajosztályozás egyik fontos feladata a genetikus talajosztályozási rendszerünk és a World Soil Reference Base System (WRB) bonyolult kapcsolatrendszerének feltárása lesz. Jelen cikkünkben karsztvidékeink rendzinái közül az Aggteleki-karszton található Haragistya-fennsík néhány talajszelvényének referenciacsoportját határoztuk meg a WRB szerint. A kiválasztott öt szelvényből kettő fekete rendzina, kettő barna rendzina, egy pedig vörösagyagos rendzina volt. Kiválasztásuknál fontos szempontnak tartottuk, hogy jól reprezentálják a területen előforduló különböző rendzinatípusokat. A részletes szelvényleírások és a laboratóriumi vizsgálatok alapján definiáltuk talajaink jellemző diagnosztikai szintjeit, majd meghatároztuk a WRB-ben őket befogadó referenciacsoportokat. Ezek a fekete rendzinák esetében a
Leptosols és a Phaeozems
, a barna rendzinák esetében a
Phaeozems és a Regosols
, míg a vörösagyagos rendzinánk a
Luvisol
-oknál sorolt ki. Annak ellenére, hogy az elő- és utóminősítőkkel együtt a diagnosztikai besorolás jól leírja a vizsgált talajok legfontosabb tulajdonságait, számos esetben tapasztaltuk, hogy az egymáshoz hasonló, de minimális vastagságbeli, színárnyalatbeli különbségekkel rendelkező rendzináink teljesen más referenciacsoportba fognak kerülni. Az elvégzett vizsgálatok rávilágítanak arra, hogy rendzináink tipizálásánál számos megoldásra váró feladatunk van még.
Subject
Soil Science,Agronomy and Crop Science
Reference13 articles.
1. Buzás I. (szerk.), 1988. Talaj- és agrokémiai vizsgálati módszerkönyv 2. A talajok fizikai–kémiai és kémiai vizsgálati módszerei. 103–106. Mezőgazdasági Kiadó. Budapest.
2. Fehér O. et al., 2006. Hét vulkáni kőzeten kialakult talajszelvény morfológiai és diagnosztikai jellemzői a hazai genetikai talajosztályozás és a WRB (World Reference Base for Soil Resources, 1998) szerint. Agrokémia és Talajtan. 55. 347–366.
3. Fekete J., Szendrei G. & Csibi M., 2006. Characterization of Hungarian Red Soils. Agrokémia és Talajtan. 55. 29–38.
4. Fuchs M. et al., 2008. A Bodrogköz vízhatás alatt álló talajainak osztályozási problémái. Talajvédelem. Különszám. 595–600.
5. Hevesi A., 1991. Magyarország karsztvidékeinek kialakulása és formakincse II. Földrajzi Közlemények. CXV (XXXIX.) (3–4) 99–120.
Cited by
3 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献