Abstract
Wszechobecność i szeroka dostępność technologii informatycznych sprawiają, że ślady i dowody cyfrowe odgrywają coraz większą rolę w postępowaniu karnym. Ze względu na to, że są one obiektywne, precyzyjne, wyjątkowo trwałe i różnorodne, stanowią istotny element pracy wykrywczej nie tylko w śledztwach o przestępstwa komputerowe. W odróżnieniu od tradycyjnych śladów kryminalistycznych sprawca nie zawsze jest świadom samego faktu istnienia śladu cyfrowego, a próby usunięcia bądź celowej modyfikacji takiego śladu przy braku odpowiednich umiejętności i wiedzy z reguły kończą się względnym niepowodzeniem, co zwiększa szansę na ich znalezienie i odzyskanie. Wiedza o śladach cyfrowych, ich właściwościach i mechanizmach powstania jest zatem niezbędnym elementem w arsenale współczesnego prawnika.
Reference34 articles.
1. Literatura
2. Daniel L., Daniel L., Digital Forensics for Legal Professionals: Understanding Digital Evidence from the Warrant to the Courtroom, Syngress–Elsevier, Waltham, MA 2012.
3. Davis A.E., The ethical obligation to be technologically competent, „The New York Law Journal”, 8 stycznia 2016 r.
4. Gruza E., Goc M., Moszczyński J., Kryminalistyka – czyli rzecz o metodach śledczych, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
5. Hołyst B. (red.), Technika kryminalistyczna w pierwszej połowie XXI wieku. Wybrane problemy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.