Abstract
Плоди черешні – популярний, смачний і корисний продукт харчування, який відносять до елітної групи, оскільки виробництво його не дозволяє повністю задовольнити наявного попиту, має зростаючий тренд зараз і продовжуватиме зростати найближчими роками, відповідно до зростання попиту споживачів. З метою оцінки сучасного стану цієї високоприбуткової галузі сільського господарства та для адаптації найкращих практик світових виробників в умовах України розглянуто обсяги виробництва, сортового та підщепного складу найбільших виробників черешні. Аналіз статистичних показників свідчить, що найбільшими споживачами плодів черешні є Китай, США, Туреччина, Німеччина, Франція, Італія, Великобританія, Іспанія, Японія та Росія. Основне промислове виробництво черешні зосереджене в кількох країнах, при цьому Китай – найбільший у світі виробник, на який припадає понад 70% світового виробництва. У 2022 році світове виробництво черешні оцінювали у 3,5млнт.
Для забезпечення оптимальної врожайності, якості та економічної прибутковості сучасна технологія виробництва плодів черешні передбачає низку основних аспектів. Вибір відповідного сорту черешні має вирішальне значення, оскільки різні сорти мають сукупність особливостей росту, різну стійкість до хвороб, візуальні та смакові особливості плодів. Серед популярних сортів черешні, які вирощують у комерційних садах по всьому світу, кожен з яких має свої унікальні характеристики, виробники обирають для вирощування сорти виходячи з їх високої врожайності, стійкості до розтріскування, терміну зберігання, привабливості зовнішнього вигляду та смакових характеристик. Споживачі віддають перевагу плодам твердих, солодких і соковитих сортів, які мають тривалий термін зберігання. Крім основних промислових сортів, у різних регіонах світу традиційно культивують високотоварні сорти черешні місцевої селекції та інтродуковані сорти, що забезпечують у місцевих умовах вирощування стабільну врожайність і високу якість плодів.
У глобальних центрах селекції черешні тривають програми створення нових сортів, з покращеними показниками врожайності, стійкості до хвороб, збільшеним розміром плодів та відмінними смаковими якостями. Нові сорти черешні пропонують унікальні та покращені характеристики, які роблять їх привабливими як для виробників, так і для споживачів. Більш перспективними, серед нових сортів черешні, сьогодні вважають сорти серії Роял, Світ, сорти канадської та чеської селекції. Оскільки селекційні програми черешні тривають і надалі, можна очікувати, що в майбутньому ми отримаємо ще більше перспективних нових сортів.
Інший, не менш важливий компонент технології вирощування сучасних насаджень черешні, що має значний вплив на параметри росту, плодоношення і прибутковості насадження, – вибір підщепи. Підщепа, а саме її тип, відіграє значну роль у виробництві та якості плодів черешні. Підщепи використовують для обмеження росту дерев, підвищення врожайності, а також для підвищення стійкості до шкідників і хвороб, адаптації до різних ґрунтових умов. Вибір підщепи має вирішальне значення для успіху черешневих садів, оскільки це безпосередньо впливає на якість плодів, тривалість життя дерев і прибутковість.
Доведено, що у ґрунтово-кліматичних умовах України можна з успіхом створювати промислові насадження черешні із застосуванням кращих зразків сортів та сучасних підщеп, однак перед широкомасштабними виробничими проєктами необхідно провести наукові дослідження з вивчення адаптивної здатності різних сорто-підщепних комбінувань черешні до росту і плодоношення у визначених ґрунтово-кліматичних умовах та виявлення варіантів, здатних до найбільшої реалізації свого потенціалу плодоношення.
Publisher
Lviv National Environmental University