VASAROS LAIKO TAIKYMO POVEIKIO PSICHIKOS SVEIKATAI LIETUVOJE ANALIZĖ

Author:

Andruškevičius Sergejus

Abstract

Psichikos ligų prevencija yra vienas svarbiausių Lie­tuvos valstybės prioritetų (Lietuvos sveikatos 2014– 2025 metų programa, 2014). Vasaros laiko taikymo poveikis psichikos sveikatai Lietuvoje (jos platumoje) nėra tinkamai ištirtas, iki šiol neaišku, kaip tai vei­kia žmones, pirmiausia tuos, kurie serga psichikos ligomis. Todėl labai svarbu išanalizuoti vasaros laiko poveikį žmogaus organizmui, jo psichikai ir atsakyti į klausimą, kokio pobūdžio šis poveikis. Darbo tikslas – išanalizuoti vasaros laiko taikymo poveikį psichikos sveikatai Lietuvoje. Darbe naudoti tyrimo metodai: mokslinės literatūros, tarptautinių ir nacionalinių do­kumentų sisteminė ir lyginamoji analizė, anketinis metodas, statistiniai duomenų apdorojimo metodai (SPSS 21.0 for Windows). Empirinio tyrimo rezulta­tai parodė, kad šizofrenija sergantiems pacientams neigiamas poveikis stipresnis pavasarį, sergantiems šizoafektiniu sutrikimu – vienodas ir rudenį, ir pava­sarį, sergantiems dvipoliu afektiniu sutrikimu, kar­totiniu depresiniu sutrikimu ir adaptacijos sutrikimu poveikis stipresnis rudenį. Vidinė desinchronozė, su­keliama laiko persukimo pavasarį ir rudenį, labiausiai kliniškai reiškiasi pirmą savaitę ir redukuojasi per 2–3 savaites. Persukus laiką psichikos ligoniai Lietuvoje paprastai skundžiasi miego sutrikimais. Neigiamu vasaros laiko taikymo poveikiu Lietuvoje dažniau skundžiasi sergantys dvipoliu afektiniu sutrikimu, pasikartojančiu depresiniu sutrikimu pacientai. Lygi­nant vyrus ir moteris statistiškai patikimai neigiamą laiko persukimo poveikį ir pavasarį, ir rudenį dažniau jaučia pacientės moterys.

Publisher

Association of Lithuanian Serials (Publications)

Reference15 articles.

1. Parameters of the spectral analysis of the heart rate variability in treating depression

2. Antidepressant chronotherapeutics for bipolar depression;Benedetti F.;Dialogues in Clinical Neuroscience,2012

3. A meta-analysis of neurofunctional imaging studies of emotion and cognition in major depression

4. Europos Sąjungos tvaraus vystymosi strategijos (ES TVS) peržiūra. Atnaujinta strategija. Europos sąjungos Taryba, 0917/06. Briuselis, 2006.

5. Circadian rhythm disturbances in depression

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3