Abstract
Nienormatywna waga ciała podlegała zmiennym ocenom w czasie. Piętnowanie otyłości ze względów estetycznych rozpoczęło się w świecie zachodnim dopiero w drugiej połowie XIX w., a w XX wieku dostrzeżono jej związek ze zwiększoną śmiertelnością. Masa ciała jest związana ze społecznymi i kulturowymi znaczeniami, które wpływają na tożsamość człowieka, a dyskusje na jej temat wywołują spore emocje. Słowa używane w odniesieniu do masy ciała mogą wpływać na postrzeganie siebie, postawy i zachowania ludzi. Badania eksperymentalne pokazują, że nawet krótka ekspozycja na słowa związane z ciałem może wywołać automatyczne oceny i osądy dotyczące kształtu i wagi ciała. Te negatywne i często ukryte skojarzenia są symptomem szerszej społecznej stygmatyzacji związanej z wagą. Ostatnie dowody wskazują na globalizację i obecność piętna wagi zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się na całym świecie. Liczne badania wskazują ponadto, że zawstydzanie wagą nie prowadzi do jej redukcji, ale do jej zwiększenia. Dlatego z punktu widzenia zdrowia publicznego istotne jest wypracowanie komunikatów co najmniej nie stygmatyzucjących. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istniejących badań na temat stygmatyzujących treści w mediach, jak również analiza trzech wybranych kampanii społecznych związanych z otyłością.
Reference65 articles.
1. Alemany M. (2003), Mecanismes de control del pes corporal, „Revista de la Reial Academia de Medicina de Catalunya” 18 (2): 44–49.
2. Anderson-Fye E.P., Brewis A. (red.) (2017), Fat Planet: Obesity, Culture, and Symbolic Body Capital, University of New Mexico Press, Albuquerque.
3. Association of Life Insurance Medical Directors of America, Medico-Actuarial Mortality Investigation (1912), t. I, New York.
4. Barry C.L., Gollust S.E., McGinty E.E. et al. (2014), Effects of Messages from a Media Campaign to Increase Public Awareness of Childhood Obesity, „Obesity” 22 (2): 466–473.
5. Bessenoff G.R., Sherman J.W. (2000), Automatic and Controlled Components of Prejudice Toward Fat People: Evaluation Versus Stereotype Activation, „Social Cognition” 18 (4): 329–353.