Pomiędzy stygmatyzacją a akceptacją ciała. Medialne dyskursy wokół osób z otyłością

Author:

Wolska- Zogata Irena

Abstract

Nienormatywna waga ciała podlegała zmiennym ocenom w czasie. Piętnowanie otyłości ze względów estetycznych rozpoczęło się w świecie zachodnim dopiero w drugiej połowie XIX w., a w XX wieku dostrzeżono jej związek ze zwiększoną śmiertelnością. Masa ciała jest związana ze społecznymi i kulturowymi znaczeniami, które wpływają na tożsamość człowieka, a dyskusje na jej temat wywołują spore emocje. Słowa używane w odniesieniu do masy ciała mogą wpływać na postrzeganie siebie, postawy i zachowania ludzi. Badania eksperymentalne pokazują, że nawet krótka ekspozycja na słowa związane z ciałem może wywołać automatyczne oceny i osądy dotyczące kształtu i wagi ciała. Te negatywne i często ukryte skojarzenia są symptomem szerszej społecznej stygmatyzacji związanej z wagą. Ostatnie dowody wskazują na globalizację i obecność piętna wagi zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się na całym świecie. Liczne badania wskazują ponadto, że zawstydzanie wagą nie prowadzi do jej redukcji, ale do jej zwiększenia. Dlatego z punktu widzenia zdrowia publicznego istotne jest wypracowanie komunikatów co najmniej nie stygmatyzucjących. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istniejących badań na temat stygmatyzujących treści w mediach, jak również analiza trzech wybranych kampanii społecznych związanych z otyłością.

Publisher

Jagiellonian University

Subject

Philosophy

Reference65 articles.

1. Alemany M. (2003), Mecanismes de control del pes corporal, „Revista de la Reial Academia de Medicina de Catalunya” 18 (2): 44–49.

2. Anderson-Fye E.P., Brewis A. (red.) (2017), Fat Planet: Obesity, Culture, and Symbolic Body Capital, University of New Mexico Press, Albuquerque.

3. Association of Life Insurance Medical Directors of America, Medico-Actuarial Mortality Investigation (1912), t. I, New York.

4. Barry C.L., Gollust S.E., McGinty E.E. et al. (2014), Effects of Messages from a Media Campaign to Increase Public Awareness of Childhood Obesity, „Obesity” 22 (2): 466–473.

5. Bessenoff G.R., Sherman J.W. (2000), Automatic and Controlled Components of Prejudice Toward Fat People: Evaluation Versus Stereotype Activation, „Social Cognition” 18 (4): 329–353.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3