Abstract
Z perspektywy socjologii nauki analizuję możliwości rozwoju socjologii historycznej w Polsce jako osobnej subdyscypliny. Zastanawiam się nad zaletami budowania kariery akademickiej w socjologii historycznej. Historia jest ważnym zasobem w walkach symbolicznych toczonych w debacie publicznej w Polsce. Podejmowanie tematów historycznych zbliża socjologów do udziału w niej i otwiera pozaakademickie obszary aktywności. Jednocześnie analizy historyczne umożliwiają socjologom wniesienie polskiej tematyki badawczej do międzynarodowego obiegu naukowego i zabranie głosu w dyskusjach o globalnych zjawiskach społecznych. Te dwie cechy łączą się i wzajemnie warunkują, ponieważ projekty badania przeszłości przez socjologów nakierowane są na dostarczenie nowych interpretacji polskiej historii, które jednocześnie wpisują się w rozwijające się w nauce światowej nurty, np. historii imperiów czy historii globalnej. Podstawą analizy są wyniki pogłębionych wywiadów, przeprowadzonych w 2020 roku wśród polskich socjologów o roli przeszłości w ich pracy badawczej.
Publisher
Institute of Political Studies - Polish Academy of Sciences
Subject
General Earth and Planetary Sciences,General Engineering,General Environmental Science
Reference65 articles.
1. Adams Jane, Clemens Elisabeth S., Orloff Ann Shola (red.), 2005, Remaking Modernity: Politics, History, and Sociology, Duke University Press, London.
2. Assorodobraj Nina, 1963, „Żywa historia”. Świadomość historyczna: symptomy i propozycje badawcze, „Studia Socjologiczne”, nr 2, s. 5–45.
3. Beck Ulrich, Sznaider Natan, 2010, Unpacking Cosmopolitanism for the Social Sciences: A Research Agenda, „The British Journal of Sociology”, t. 61, s. 381–403.
4. Bhambra Gurminder, 2014, Connected Sociologies, Bloomsbury, London.
5. Bielecka-Prus Joanna, 2009, Społeczne role socjologów w PRL, „Przegląd Socjologiczny”, nr 2, s. 70–104.