Гострий вірусний гепатит у військовослужбовців під час активних бойових дій із рф
-
Published:2024-03-30
Issue:1
Volume:5
Page:78-85
-
ISSN:2708-6623
-
Container-title:Ukrainian Journal of Military Medicine
-
language:
-
Short-container-title:UJMM
Author:
Trykhlib V. I.ORCID, Hrushkevych V. V., Savytskyi V. L.ORCID, Boklan Yu. O., Burakova T. V., Teslenko I. V., Vyshniahov A. M., Tretiakov V. V., Danylenko Yu. I.ORCID
Abstract
Вступ. У військовослужбовців вірусні гепатити залишаються актуальними і в сучасних умовах, особливо при надзвичайних ситуаціях як природного характеру, так і під час війн, миротворчих місій.
Мета. З урахуванням збільшення кількості хворих на вірусні гепатити серед військовослужбовців, проаналізувати епідеміологічні, клініко-лабораторні особливості у хворих військовослужбовців на гострі вірусні гепатити.
Матеріали та методи. Було обстежено 33 хворих із гострим вірусним гепатитом С та 17 хворих із вірусним гепатитом В, які лікувались у клініці інфекційних захворювань НВМКЦ «ГВКГ» в період 2022-2023 рр.
Результати. Встановлено, що у військовослужбовців вірусні гепатити розвивались після мобілізації в період через 3 доби до 1895 днів. У більшості хворих інфікування гострим вірусним гепатитом С відбувалось при наданні медичної допомоги на етапах медичної евакуації. В той же час, при гострому вірусному гепатиті В шлях інфікування в більшості випадків був невідомий. Після мінно-вибухової травми, вогнепальних поранень гострий вірусний гепатит В розвивався в період від 20 до 90 діб, а гострий вірусний гепатит С - в період від 45 до 240 діб. У хворих з гострим гепатитом С більше спостерігалось легких форм, а при вірусному гепатиті В – більше середньотяжких та тяжких форм. У хворих із гострим гепатитом С більше спостерігалось безжовтяничних форм, а при вірусному гепатиті В – більше жовтяничних. Рівень загального білірубіну при жовтяничній формі ГВГС був нижче, ніж при ГВГВ. Після госпіталізації через 7-10 днів спостерігається наростання рівня білірубіну як при ГВГС, так і ГВГВ, в той же час при ГВГВ було більше коливань. На початку госпіталізації рівень АлАТ, АсАТ були вище при ГВГВ в порівнянні із ГВГС. При всіх видах ГВГ із 7-10 доби відбувалось зниження рівня АлАТ, але при ГВГВ зниження відбувалось більш поступово.
Висновки. Після мінно-вибухової травми, вогнепальних поранень в більш короткий термін у хворих розвивався вірусний гепатит В, а в більш тривалий термін - вірусний гепатит С. У деяких військовослужбовців інфікування могло відбутись ще до мобілізації. Спостереження за пораненими та обстеження на вірусні гепатити повинно здійснюватись не менше 2-х років після поранення. З урахуванням того, що гострий гепатит С може мати легкий перебіг та безжовтяничну форму, необхідно в термін спостереження активно проводити обстеження поранених на маркери вірусних гепатитів в термін після 30 діб і пізніше. У більшості хворих інфікування на вірусний гепатит С відбувалось при наданні медичної допомоги на етапах медичної евакуації, тому необхідно покращувати профілактичні заходи стосовно профілактики гепатитів на етапах евакуації. При вірусному гепатиті В шлях інфікування в більшості випадків був невідомий. Військовослужбовцям і тим, хто планує призватись до лав Збройних сил, необхідно завчасно проводити вакцинацію проти керованих інфекцій, в тому числі і проти вірусного гепатиту В.
Publisher
Ukrainian Military Medical Academy
Reference4 articles.
1. Birku, T., Gelaw, B., Moges, F., Assefa, A. (2015). Prevalence of hepatitis B and C viruses infection among military personnel at Bahir Dar Armed Forces General Hospital, Ethiopia. BMC, 8, 737. https://doi.org/10.1186/s13104-015-1719-2 2. Alavian, S.M., Rajai, M., Arab, M.S., Gashtasebifar, S., Emadi, V.,, Nejatbakhsh, P., Arfaee, R.Y., Doroudi, T.. Viral Hepatitis in Iranian Armed Forces: Prevalence of HBV and HCV in the Wounded-In-Action (WIA). Hepatitis Monthly 2005; 5(4): 129-131. https://brieflands.com/articles/hepatmon-70097 3. McDonald, J.R., Liang, S.Y., Li, P., Maalouf, S., Murray C.K., Weintrob, A.C., Schnaubelt, E.R., Kuhn, J., Ganesan, A., Bradley, W. (2018). Infectious Complications After Deployment Trauma: Following Wounded US Military Personnel Into Veterans Affairs Care. Clinical Infectious Diseases, 67(8), 1205–1212. https://doi.org/10.1093/cid/ciy280 4. Alavian, S.M. (2014). Military Personals Should Be Vaccinated Against Hepatitis B Infection. Journal of Archives in Military Medicine, 2(1), 16450. https://doi.org/10.5812/jamm.16450
|
|