Stół. Obrzęd – codzienność – dizajn. Krótki raport z badań etnograficznych o praktykach zamieszkiwania

Author:

Orszulak-Dudkowska Katarzyna

Abstract

Przedmiotem rozważań przedstawionych w artykule jest stół rozumiany jako ważny element współtworzący przestrzeń zamieszkiwaną w różnych środowiskach kulturowych. W tradycji polskiej naznaczany różnymi znaczeniami – sakralizowany, powiązany z zachowaniami obrzędowymi, funkcjonujący jako metafora spotkania i znak gościnności. Uwikłany zarówno w praktyki codzienne, jak i celebrowanie świąt. W kulturze współczesnej traktowany zaś przede wszystkim jako mebel i typowy przedmiot wyposażenia domu, dopasowywany do określonej stylistyki wnętrza i indywidualnych gustów użytkowników. Autorka, wykorzystując wyniki własnych badań etnograficznych, inspirowanych antropologią dizajnu, prowadzonych w latach 2020–2023, stara się odpowiedzieć na pytania: jak obecnie traktowany jest stół w polskich przestrzeniach domowych, jakie przypisuje się mu znaczenia, jak jest wykorzystywany w sytuacjach zwyczajnych oraz szczególnych. Wiedza ta zaś stanowić może zespół wskazówek dla specjalistów z obszaru projektowania, ale także dokumentację sposobów zamieszkiwania praktykowanych we współczesnym polskim społeczeństwie.

Publisher

Uniwersytet Lodzki (University of Lodz)

Reference20 articles.

1. Bailey G., Time perspectives, palimpsests and the archaeology of time, „Journal of Anthropological Archaeology” 2007, 26(2).

2. Benedyktowicz D., Benedyktowicz Z., Symbolika domu. Literatura i etnografia, Kraków 2022.

3. Biegeleisen H., U kolebki, przed ołtarzem, nad mogiłą, Lwów 1929.

4. Brzozowska-Brywczyńska M., Akrobatyczny wymiar gościnności albo kilka uwag o tańcu na linie gościa z gospodarzem, [w:] Gość w dom. Współczesne praktyki przyjmowania gości, red. B. Mateja-Jaworska, M. Skowrońska, Poznań 2019.

5. Bułat J., Przestrzeń sakralna domu wiejskiego, albo okno i stół, „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa” 1990, nr 4.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3