Rolnictwo ekologiczne jako zawód i powołanie. Studium tożsamości, organizacji i potencjału rozwojowego polskich rolników ekologicznych

Author:

Bielski Piotr

Abstract

Praca stanowi pierwsze w Polsce socjologiczne studium rozwoju rolnictwa  ekologicznego, zakorzenione w paradygmacie interpretatywnym, oparte na  metodologii teorii ugruntowanej. Podstawą badań było 27 wywiadów narracyjnych i  swobodnych z rolnikami ekologicznymi z terenu całej Polski, obserwacja  uczestnicząca na imprezach eko-rolników, analiza treści publikacji poświeconych  eko-rolnictwu. Centralne pytanie dotyczy tego, co jest istotą rolnictwa ekologicznego?  Czy mamy do czynienia z zawodem czy ruchem społecznym? Co odróżnia eko[1]rolnika od tzw. rolnika konwencjonalnego? Jak wygląda świat społeczny rolnictwa  ekologicznego, jakie areny sporów w nim występują?  Na początku lat 90 XX wieku w Polsce było ok 20 eko-gospodarstw, a praktykujący  „ekologię” rolnicy uznawani byli często za nierozumianych idealistów. Kluczowym  czynnikiem dynamizujacym rozwój eko-rolnictwa było wstąpienie Polski do Unii  Europejskiej, w latach 2003-2005 nastąpił ponad 3-krotny wzrost liczby gospodarstw  ekologicznych (z 2286 do 7813) i ponad 4-krotny wzrost powierzchni upraw  ekologicznych. Od początku rozwoju ruchu o „ekologiczności” decydowali o tym sami  rolnicy ekologiczni, a certyfikaty wystawiało założone przez nich stowarzyszenie  „Ekoland”. W pierwszej dekadzie XXI wieku w związku z rozwojem unijnej i  państwowej infrastruktury wsparcia, funkcje tę formalnie przejęły prywatne firmy  będące agencjami certyfikującymi, lecz na granice prawne nakładają się wciąż nieformalne granice świadomościowe.  W pracy wyróżniono trzy podstawowe typy eko-rolników. Eko-rolnicy z misją (pionierzy i adepci) postrzegają swą działalność jako rodzaj projektu etycznego  („zdrowe społeczeństwo dzięki zdrowym roślinom i zwierzętom”), który jednocześnie  jest dla nich źródłem utrzymania. Eko-rolnicy dotacyjni postrzegają tę działalność jako rodzaj biznesu, przyznając drugorzędne lub żadne znaczenie wartościom  pozaekonomicznym. Eko-rolnicy kontemplacyjni uprawiają ze względu na  autoteliczną wartość rolnictwa i harmonii z przyrodą, nie nastawiając się na czerpanie  dochodu z płodów ziemi.

Publisher

Uniwersytet Lodzki (University of Lodz)

Subject

General Economics, Econometrics and Finance

Reference90 articles.

1. Babbie, Earl (2004) Badania społeczne w praktyce. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

2. Becker, Howard (1977) Sociological Work. Method and Substancje. New Jersey: Transaction Books.

3. Berger, Peter L. i Thomas Luckmann (1983) Społeczne tworzenie rzeczywistości. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.

4. Blumer, Herbert (1969) Symbolic Interactionism. Perspective and Method. New Jersey: Prentice-Hall.

5. Blumer, Herbert (1984) "Społeczeństwo jako symboliczna interakcja" w Kryzys i Schizma, Antyscjentystyczne tendencje w socjologii współczesnej (Red) E. Mokrzycki. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.

Cited by 1 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3