Abstract
Przedmiotem artykułu jest analiza zadań metropolitalnych w polskim i we francuskim porządku prawnym i próba ich kategoryzacji. Polski ustawodawca dostrzegł potrzebę wprowadzenia związku metropolitalnego do struktury organizacyjnej samorządu terytorialnego, nie przyznając mu jednak statusu jednostki samorządu terytorialnego. Ustawodawca francuski dostrzegając także istotę metropolii w wykonywaniu zadań we współczesnym samorządzie terytorialnym, wprowadza złożoną kategoryzację metropolii, która koresponduje z określonym zakresem zadań i kompetencji.
Celem powoływania metropolii jest efektywność realizacji przedsięwzięć i zadań publicznych oraz zaspokajanie potrzeb ponadlokalnych mieszkańców dużych aglomeracji. W obu porządkach prawnych ustawodawca podejmuje próby stworzenia optymalnego zakresu zadań i kompetencji metropolii, w różnych układach współdziałania w zakresie wykonywania zadań publicznych.
Zarówno w Polsce jak i we Francji zauważalny jest trend rozszerzający znaczenie metropolii we współczesnym samorządzie terytorialnym, co świadczy o dobrym kierunku zmian. Metropolie stają się niezbędnym elementem w realizacji zadań publicznych o charakterze ponadlokalnym. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie kategoryzacji metropolii w polskim porządku prawnym, na wzór francuskich regulacji, które stwarzają większe ramy wyboru współpracy w zakresie realizacji zadań we wspólnocie samorządowej.
Publisher
Uniwersytet Warminsko-Mazurski
Cited by
2 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献