Między mową a pismem. Elementy dialektalne jako wykładniki oralności w komentarzach internetowych

Author:

Kucharzyk RenataORCID

Abstract

Przedmiotem artykułu jest analiza komentarzy internetowych w kontekście roli, jaką odgrywają w nich elementy proweniencji gwarowej. Cechą charakterystyczną tego internetowego gatunku wypowiedzi, sytuującego się na pograniczu mowy i pisma, jest występowanie składników reprezentujących różne odmiany języka. Elementy dialektalne, pochodzące z kodu prymarnie mówionego, mogą funkcjonować w komentarzach internetowych jako wykładniki oralności. Użycie dialektyzmów wzmacnia ekspresywność, emocjonalność, zaangażowanie, osadza w konkretnym kontekście, a więc nadaje tekstom cechy, które są typowe dla kultury oralnej. Prowadzone w tym artykule rozważania nawiązują do teorii oralności i piśmienności Waltera J. Onga, który wskazuje dwa typy oralności: pierwotną i wtórną. Oralność pierwotna cechuje ludzi niepiśmiennych, natomiast oralność wtórna, związana z komunikacją zapośredniczoną elektronicznie, oparta jest na znajomości pisma. Jak pokazuje analiza ekscerptów z forów internetowych, w użyciu dialektyzmów odzwierciedlają się m.in. następujące cechy oralności pierwotnej: nagromadzenie zamiast analizy – które wiąże się z posługiwaniem się formułami, odtwarzaniem w całości określeń, zwrotów, zdań – redundancja, czyli występowanie elementów nadmiarowych w wypowiedzi, oraz silne nacechowanie agonistyczne, związane z rywalizowaniem, walką. Materiał będący podstawą rozważań pochodzi z lat 2010–2022.

Publisher

Uniwersytet Warminsko-Mazurski

Reference30 articles.

1. Akram S. (2017): Wyznaczniki gatunkowe komentarza internetowego. „Studia Filologiczne Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego” 30, s. 7–36.

2. Chlebda W. (2020): Reprodukowalność, reprodukcja, reprodukty. [W:] Frazeologia a reprodukowalność w teorii i praktyce komunikacyjnej. Problemy – metody analizy – opis. Red.

3. W. Chlebda, J. Tarsa. Białystok, s. 27–51.

4. Czapliński P. (b.d.): Oralność. Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, , dostęp: 10.08 2023.

5. Data K. (2015): Oralność tekstów Jana Kochanowskiego. „Quaestiones Oralitatis” I/2, s. 85–99.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3