Abstract
Artykuł skupia się na analizie fake newsów zidentyfikowanych w przekazach dwóch prominentnych polityków w Polsce – Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Celem artykułu jest wskazanie fake newsów w przekazach obu polityków oraz wyjaśnienie przyczyn, dla których decydują się oni wygłaszać nieprawdziwe informacje na forum publicznym, a następnie pokazanie, jak na te przekazy reagowały portale internetowe: TVP INFO i TVN 24. W pracy zastosowano krytyczną analizę dyskursu medialnego, co pozwoliło na wysnucie wnioski, z których wynika, że Jarosław Kaczyński w swoich wypowiedziach używa fake newsów, ponieważ to pozwala mu na stworzenie wizji alternatywnej rzeczywistości w celu dyskredytacji przeciwników politycznych i uznanych za wrogie państw i organizacji ponadpaństwowych, odwrócenie uwagi od bieżących zdarzeń i tym samym wywołanie szumu medialnego. Donald Tusk wybiórczo wykorzystuje bieżące problemy Polaków i stara się tworzyć w umysłach odbiorców wizję świata, w której za wszystkie problemy Polaków są odpowiedzialni przedstawiciele partii rządzącej. W obu przypadkach celem wytworzonych przekazów było zdobycie i utrzymanie władzy. Media reagują na manipulację i przyczyniają się tym samym do zwiększenia szumu medialnego i pogłębienia polaryzacji politycznej.
Publisher
Uniwersytet Warminsko-Mazurski
Reference50 articles.
1. Albright, Jonathan (2017). Welcome to the Era of Fake News. Media and Communication. Multidisciplinary Studies in Media and Communication, 5(2), 87–89.
2. Barthes, Roland (2008). Mitologie. Tłum. Adam Dziadek. Warszawa: Aletheia.
3. Bąkowicz, Katarzyna (2020). Fake news. Produkt medialny postprawdy. Warszawa: Aspra.
4. Brown, Eric (2022). The rise of Linux in in-vehicle infotainment, [online]. Linux Gizmos. Acces: https://linuxgizmos.com/linux-based-in-vehicle-infotainment-on-the-rise/ [01.06.2023].
5. Cyber Policy (2019). Dlaczego wierzymy w dezinformację? – Analiza mechanizmów psychologicznych, [online]. Cyber Policy. Dostęp: https://cyberpolicy.nask.pl/1577-2/ [1.06.2023].