Δείξατέ μοι δηνάριον (Łk 20,24) – monety używane w Palestynie na kartach Ewangelii

Author:

Blajer PiotrORCID

Abstract

Numizmatyka jest jedną z dyscyplin pomocniczych archeologii i historii. Analizuje monety z punkty widzenia historycznego, artystycznego i ekonomicznego. Tym samym pozwala lepiej zrozumieć przeszłość. Tak pojęta numizmatyka okazuje się równie bardzo pomocna zarówno biblistom jak i każdemu kto sięga po Pismo Święte. Na kartach ewangelii wielokrotnie pojawiają się nazwy różnych monet używanych w czasach Jezusa, które dla dzisiejszego odbiorcy są co najmniej dziwne. Niektóre współczesne przekłady Pisma Świętego odstępują od dosłownego tłumaczenia i zastępują niezrozumiałe nazwy starożytnych systemów monetarnych zwrotami bardziej przystępnymi. W polskiej literaturze historycznej, archeologicznej i biblijnej trudno natknąć się na systematyczne i uporządkowane omówienie różnych typów monet jakie pojawiają się na kartach ewangelii. Niniejszy artykuł stawia sobie za cel uzupełnienie tej luki i przeanalizowanie gamy terminów jakie ewangeliści używają, by opisać monety znajdujące się wówczas w obiegu w Palestynie. To zestawienie pozwala lepiej zrozumieć powody użycia przez nich poszczególnych terminów. Tym samym pozwala na nowo spojrzeć na znacznie greckiego terminu νόμισμα (moneta), który w całym Nowym Testamencie pojawia się tylko raz (Mt 24,19).

Publisher

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawla II

Subject

Religious studies

Reference64 articles.

1. Ariel, D.T., „A Survey of Coins Finds in Jerusalem”, Studium Biblicum Franciscanum Liber Annuus 32 (1982) 273–326.

2. Ariel, D.T. – Fontanille, J.-P., The Coins of Herod. A Modern Analysis and Die Classification (Ancient Judaism and Early Christianity 79; Leiden: Brill 2012).

3. Aune, D.E., Revelation 6–16 (Word Biblical Commentary 52B; Nashville, TN: Nelson 1998).

4. Bauer, W. – Danker, F.W. – Arndt, F. – Gingrich, F.W. (red.), A Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature (Chicago, IL – London: University of Chicago Press 2000) (= BDAG).

5. Belloni, G.C., La moneta romana. Società, politica, cultura (Roma: La Nuova Italia Scientifica 1993).

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3