Abstract
Numizmatyka jest jedną z dyscyplin pomocniczych archeologii i historii. Analizuje monety z punkty widzenia historycznego, artystycznego i ekonomicznego. Tym samym pozwala lepiej zrozumieć przeszłość. Tak pojęta numizmatyka okazuje się równie bardzo pomocna zarówno biblistom jak i każdemu kto sięga po Pismo Święte. Na kartach ewangelii wielokrotnie pojawiają się nazwy różnych monet używanych w czasach Jezusa, które dla dzisiejszego odbiorcy są co najmniej dziwne. Niektóre współczesne przekłady Pisma Świętego odstępują od dosłownego tłumaczenia i zastępują niezrozumiałe nazwy starożytnych systemów monetarnych zwrotami bardziej przystępnymi. W polskiej literaturze historycznej, archeologicznej i biblijnej trudno natknąć się na systematyczne i uporządkowane omówienie różnych typów monet jakie pojawiają się na kartach ewangelii. Niniejszy artykuł stawia sobie za cel uzupełnienie tej luki i przeanalizowanie gamy terminów jakie ewangeliści używają, by opisać monety znajdujące się wówczas w obiegu w Palestynie. To zestawienie pozwala lepiej zrozumieć powody użycia przez nich poszczególnych terminów. Tym samym pozwala na nowo spojrzeć na znacznie greckiego terminu νόμισμα (moneta), który w całym Nowym Testamencie pojawia się tylko raz (Mt 24,19).
Publisher
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawla II
Reference64 articles.
1. Ariel, D.T., „A Survey of Coins Finds in Jerusalem”, Studium Biblicum Franciscanum Liber Annuus 32 (1982) 273–326.
2. Ariel, D.T. – Fontanille, J.-P., The Coins of Herod. A Modern Analysis and Die Classification (Ancient Judaism and Early Christianity 79; Leiden: Brill 2012).
3. Aune, D.E., Revelation 6–16 (Word Biblical Commentary 52B; Nashville, TN: Nelson 1998).
4. Bauer, W. – Danker, F.W. – Arndt, F. – Gingrich, F.W. (red.), A Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature (Chicago, IL – London: University of Chicago Press 2000) (= BDAG).
5. Belloni, G.C., La moneta romana. Società, politica, cultura (Roma: La Nuova Italia Scientifica 1993).