МОВНА СВІДОМIСТЬ, МОВНА КАРТИНА СВІТУ ТА СТЕРЕОТИПИ ЯК СЦЕНАРІЙ ЇХ ВЗАЄМОДІЇ

Author:

Семашко ТетянаORCID

Abstract

Фокусування сучасної лінгвістики на антропофакторі, який визначає характер знання, його вербалізацію та форму мовної реалізації, зумовило актуалізацію питань взаємодії мови і культури, мови і мислення; все більшого значення набуває фактор людини як активного суб’єкта пізнання, що має індивідуальний та соціальний досвід, систему знань про світ, відображену в його свідомості. На сьогодні особливого значення набувають дослідження феноменів культури і мови з використанням єдиної системи інструментальних категорій, які носять культурний і світоглядний характер. З огляду на означений ракурс потребують уточнення питання особливостей взаємодії категорій мислення: «мовна свідомість», «мовна картина світу» і місця в них стереотипу – вмістилища мовного досвіду носія етнічної свідомості. Спробу такого дослідження робить автор у пропонованій розвідці. Пізнаючи навколишній світ, людина формує загальні поняття, які об’єднуються у систему знань і уявлення про дійсність як результат її психологічної активності, що іменується картиною світу. На варті цих знань і уявлень стоїть мова, яка має здатність репрезентувати культурно-національну ментальність її носіїв, функціонуючи як інструмент свідомості. Заразом мова є засобом отримання нових знань про світ: в одиницях мови та їх властивостях матеріалізується структура та динаміка думки, тобто одночасно з розумовою здійснюється мовна концептуалізація дійсності. Це дозволяє розглядати категорію «мовна свідомість» як відображений у мові етноспецифічний спосіб інтерпретації світу, властивий лінгвокультурному співтовариству, а категорію «мовна картину світу» як сукупність уявлень про світ, що історично склалися у свідомості мовного колективу, цілісний образ світу, у формуванні якого беруть участь усі сторони психічної діяльності людини. Ланкою взаємодії явищ сприйняття, мислення, мови та культури виступають стереотипи, де особлива увага етнокультурним стереотипам, що складають ядро мовної картин світу. Етностереотипи є основним засобом категоризації мовного досвіду носія етнічної свідомості; вони входять у структуру ментально- лінгвального комплексу та відображають національні уявлення комунікантів; осмислюються як важливі інструменти пізнавального процесу, що виступають сценарієм взаємодії мовної свідомості та мовної картини світу.

Publisher

Pereiaslav-Khmelnytskyi Hryhorii Skovoroda State Pedagogical University

Reference15 articles.

1. Бєлова А. Д. Лексична семантика і міжкультурні стереотипи. Мовні і концептуальні картини світу : зб. наук. пр. Київ : Київський нац. ун- т імені Тараса Шевченка, 2002. No 7. С. 43–48.

2. Годзь Н. Б. Культурні стереотипи в українській народній казці : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.04; Харківський нац. ун- т. ім. В. Н. Каразіна. Харків, 2004. 16 с.

3. Голубовська І. О. Етнічні особливості мовних картин світу. Київ : Логос, 2004. 284 c.

4. Грукач В., Ткаченко О., Соловйова Т. Стимул «Україна» й асоціативно-смислове поле ментальних лексиконів студентів. Psycholinguistics. Психолінгвістика. Психолингвистика: зб. наук. праць. Серія: Філологія. Переяслав-Хмельницький: ФОП Домбровська Я.М. 2019. Вип. 26(2). С. 46–69. doi: 10.31470/2309- 1797-2019-26-2-46-69

5. Єрмоленко С. Я. Мова і український світогляд : [монографія]. Київ : НДТУ, 2007. 444 с.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3