СТРУКТУРНІ ТА СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МЕТАФОРИ ЯК ЕФЕКТИВНОГО ЗАСОБУ МОВЛЕННЄВОГО ВИРАЗУ

Author:

Сога ЛюдмилаORCID

Abstract

У статті розглянуто складнощі перекладу метафор, які виникають на сучасному етапі розвитку англійської мови і показано, що метафора є важливим стилістичним засобом мови, що має значний когнітивний вплив на мислення людини. Метафора є засобом розширення нашого сприйняття світу і допомагає надати об’єктам нового змісту та розкрити їх суть. Також досліджено способи перекладу метафор, які виникають через конверсію, розглянуто особливості перекладу метафор, а саме встановлення макроконцепту, аналіз структури та значення метафори оригіналу та вибір доречного лексичного наповнення у перекладі. Дослідження метафор не може бути обмежене лише мовним рівнем, оскільки метафори є складовим елементом людської свідомості. Аналіз метафоризації тільки як когнітивного процесу не є достатнім, оскільки потрібно враховувати знання семантики референтів, щоб пояснити, як формується значення метафори. Для дослідження метафоризації пропонується поєднувати аналіз метафор на когнітивному та мовно-семантичному рівнях, враховуючи декілька положень. Процес метафоризації базується на глибшому когнітивному процесі, що відкриває нові можливості розвитку значень. У структурі метафори на когнітивному рівні слід виділяти два референти-концепти: джерело  та мета. При створенні метафори необхідно враховувати систему загальноприйнятих асоціацій. Метафоризацію можна розуміти як проектування когнітивних ознак концепта-джерела на систему ознак концепту-мети, що може призвести до утворення нового концепту або додаткових когнітивних ознак у концепту-меті. Новий концепт на мовному рівні виражається за допомогою метафоричного слова, виразу або фразеологізму. Нове метафоричне значення набуває вмотивованості на основі спільної ознаки, об’єднаної у метафорі референтів. Важливим фактором для ефективного перекладу метафор є розуміння їх значення та виразності, необхідно враховувати лексичне оформлення, значення та макроконцепт метафори оригіналу. В статті аналізуються мовні вирази та їх контекстуальне значення на мікро- та макроконтекстному рівнях. Стаття може бути корисною для лінгвістів та перекладачів, які зацікавлені в дослідженні метафоричного мислення та ефективних прийомів перекладу.

Publisher

Pereiaslav-Khmelnytskyi Hryhorii Skovoroda State Pedagogical University

Reference12 articles.

1. Валуєва Н.М. Конспект лекцій з дисципліни «Порівняльна стилістика англійської та української мов». Дніпродзержинськ : ДДТУ, 2010. 78 c.

2. Єфімов Л.П., Яснецька О.А. Стилістика англійської мови: дискурсивний аналіз. Учбово-навчальний посібник. Вінниця : Нова Книга, 2004. 240 с.

3. Кравець Л. Динаміка метафори в українській поезії XX ст.: монографія. Київ : ВЦ «Академія», 2012. 416 с.

4. Лотоцька К. Стилістика англійської мови : навч. посібник. Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2008. 254 с.

5. Селіванова О.О. Сучасна лінгвістика: термінологічна енциклопедія. Полтава : Довкілля, 2006. 716 с.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3