Affiliation:
1. Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Abstract
Od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku obserwuje się proliferację problematyki pamięci. Jedną z tego przyczyn w kontekście latynoame-rykańskim były próby zawładnięcia pamięcią obywateli, do których dochodziło cho-ciażby w drodze wywierania wpływu przez władzę na rozmaite grupy społeczne w trakcie dyktatury w Chile (1973-1990), w tym środowisko literackie. Stąd też, jed-nym z wiodących obecnie tematów współczesnej prozy chilijskiej jest pamięć o okre-sie reżimu wojskowego, leżąca u podstaw pisarstwa nie tylko świadomych uczestni-ków tamtych zdarzeń, ale przede wszystkim pokolenia autorów, których dzieciństwo trwało w czasie dyktatury, reprezentujących nurt tzw. literatury dzieci (literatura de los hijos). Celem artykułu jest przedstawienie kwestii budowania i destabilizacji wspólnot pamięci o dyktaturze Augusto Pinocheta z perspektywy problemu bycia odbiorcą i twórcą kultury w powieści Strefa mroku Nony Fernández, autorki uznanej przez krytykę za przedstawicielkę pokolenia hijos.
Reference33 articles.
1. Apablaza Valenzuela, C. (2019). Escribir en dictadura, escribir en la postdictadura: silencio, censura, resistencia y rebeldía en la literatura chilena. Revista Herencia, 32 (1), ss. 163-176.
2. Arfuch, L. (2008). Crítica cultural entre política y poética. Buenos Aires: Fondo de Cul-tura Económica.
3. Assmann, J. (2009). Kultura pamięci. Tłum. A. Kryczyńska-Pham. W: M. Saryusz-Wolska (ed.), Pamięć zbiorowa i kulturowa. Współczesna perspektywa niemiecka (ss. 59-99). Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS.
4. Assmann, J. (2019). Pamięć kulturowa. Pismo, zapamiętywanie i polityczna tożsamość w państwach starożytnych. Tłum. A. Kryczyńska-Pham. Warszawa: Wydawnictwo UW.
5. Bal, M. (2021). Lexicón para el análisis cultural. Madryt: Ediciones Akal.