Abstract
Актуальність. У статті обґрунтовано необхідність розроблення моделі професійної компетентності майбутніх кваліфікованих робітників, орієнтованої на сталий розвиток, за результатами аналізу чинників її формування.
Мета статті полягає у структуруванні та аналізі чинників формування у майбутніх фахівців професійної компетентності, орієнтованої на сталий розвиток, і висвітленні етапів розроблення його моделі на прикладі професій, пов’язаних із виробництвом продуктів харчування у ФРН для адаптації означеного досвіду до системи вітчизняної професійної освіти.
Методи: теоретичні (аналіз, синтез, інтерпретація, абстрагування, узагальнення, аналогія та порівняння – для структурування та аналізу чинників формування у майбутніх фахівців професійної компетентності, орієнтованої на сталий розвиток); моделювання – для представлення етапів розроблення його моделі; порівняльні – для адаптації досвіду ФРН до умов вітчизняної системи професійної освіти.
Результати. Здійснені авторами структурування та аналіз чинників формування у майбутніх фахівців професійної компетентності, орієнтованої на сталий розвиток, дали можливість визначити рівні їхнього розподілу відповідно до сфер сталого розвитку (екологічної, соціальної та економічної), а саме: міжнародний, національний, регіональний, галузевий та інституційний (підприємство-заклад професійної освіти). Висвітлено етапи розроблення моделі формування у майбутніх фахівців професійної компетентності, орієнтованої на сталий розвиток, на прикладі професій, пов’язаних із виробництвом продуктів харчування у ФРН, що сприятиме кращої адаптації означеного досвіду до системи вітчизняної професійної освіти.
Висновки. Професійну компетентність, орієнтовану на сталий розвиток, визначено як інтегративне утворення, що ґрунтується на ключових, загальнопрофесійних і професійних компетентностях, набутих майбутніми фахівцями у закладі професійної освіти з урахуванням Цілей сталого розвитку в змісті освіти та забезпечує здатність діяти відповідно до принципів сталого розвитку, соціально відповідально та суб’єктивно осмислено. Алгоритм розроблення моделі формування професійної компетентності, орієнтованої на сталий розвиток, у майбутніх фахівців складається з чотирьох етапів: визначенні робочих процесів, що є основою виробництва відповідної галузі; з’ясуванні аспектів роботи, що стосуються сталого розвитку; структуруванні та відборі змісту професійної освіти до матриці компетентності; формулюванні цілей та змісту компетентностей.
Publisher
Institute of Vocational Education and Training, National Academy of Educational Sciences of Ukraine
Cited by
2 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献
1. Formation of professional competence of future bachelors in the specialty physical culture and sport in the process of teaching the discipline “Culture of personal health”;Scientific Journal of National Pedagogical Dragomanov University. Series 15. Scientific and pedagogical problems of physical culture (physical culture and sports);2024-01-15
2. Sustainable development in vocational education: foreign experience;Visnyk Taras Shevchenko National University of Kyiv. Military-Special Sciences;2023