Abstract
Człowiek w logoterapii Viktora E. Frankla charakteryzuje się trzema podstawowymi sposobami bycia: fizycznym, psychicznym, duchowym. Duchowy sposób bycia jest sferą autonomiczną, w której jesteśmy zdolni do pozyskania sensu przez przeżycie i robienie czegoś wartościowego oraz dzięki któremu możemy nabrać dystansu i odnieść się do chorobowych symptomów zaburzonej psychiki. Wypełnienie się sensem przez robienie czegoś wartościowego jest możliwe dzięki trzem zdolnościom, zakorzenionym w strukturzebycia ludzkiego: zdolności do intencjonalnego kierowania się poza siebie do świata zewnętrznego, zdolności transcendowania siebie ze względu na doświadczenie czegoś wartościowego i zdolności do dystansowania się od siebie, dzięki której w ogóle możemydoświadczyć czegoś takiego, jak to, że jesteśmy także duchowymi osobami i objawić się w swoim człowieczeństwie. W artykule ukazano antropologiczne podstawy logoterapii Frankla, akcentując aspekt ludzkiej wolności.
-------------------------
Zgłoszono: 28/11/2022. Zrecenzowano: 26/04/2023. Zaakceptowano do publikacji: 02/05/2023
Publisher
Uniwersytet Kardynala Stefana Wyszynskiego
Reference23 articles.
1. Frankl, V.E. (1991). Der Wille zum Sinn. Ausgewählte Vorträge über Logotherapie. München: Piper.
2. Frankl, V.E. (1997). Die Sinnfrage in der Psychotherapie. München: Piper.
3. Frankl, V.E. (2002). Was nicht in meinen Büchern steht. Lebenserinnerungen. Weinheim: Beltz.
4. Frankl, V.E. (2005). Ärztliche Seelsorge. Grundlagen der Logotherapie und Existenzanalyse. Mit den „Zehn Thesen über die Person”. Wien: Paul Zsolnay.
5. Frankl, V.E. (2007). Theorie und Therapie der Neurosen. Einführung in Logotherapie und Existenzanalyse. München – Basel: Ernst Reinhardt.