POLITIČKI GRAFITI EKSTREMNOG NACIONALIZMA KAO PROPAGANDNI MEDIJ U NOVOM SADU, EVROPSKOJ PRESTONICI KULTURE

Author:

Gruhonjić Dinko,Milinkov Smiljana

Abstract

Cilj rada je da razmotri kontradiktornost između činjenice da je Novi Sad Evropska prestonica kulture za 2022. godinu, a da su istovremeno fasade zgrada i javne površine naružene ekstremno nacionalističkim političkim grafitima. Istraživanje se zasniva na kritičkoj analizi diskursa grafita, što predstavlja doprinos do sada nedovoljno izučavanoj problematici poruka političkih grafita. U radu se analiziraju grafiti kojima se slave osobe koje su osuđene na doživotne zatvorske kazne zbog sudski dokazane krivice za masovne ratne zločine u jugoslovenskim ratovima iz devedesetih godina 20. veka, kao i grafiti sa rasističkom i neonacističkom sadržinom. Tema analize su i grafiti kojima se slavi invazija Ruske Federacije na Ukrajinu. Sve pobrojano je u suprotnosti sa tradicionalnim vrednostima Vojvodine, kao što su multietničnost, multikulturalnost, multikonfesionalnost i višejezičnost, što su ujedno i vrednosti na kojima se zasniva i Evropska unija, koja je Novom Sadu dodelila titulu Evropske prestonice kulture. Izostankom utvrđivanja odgovornosti i sankcionisanja autora tih grafita mržnje, nadležni državni organi šalju  poruku javnosti da je takvo ponašanje dozvoljeno. Time se potkrepljuje teza da “...grafiti više nisu samo medij političke opozicije, nego sve češće postaju i medij političkih struktura na vlasti”, odnosno da “grafit može da bude medij pobune - ili represije” (Velikonja, 2020).

Publisher

Faculty of Philosophy, University of Novi Sad

Subject

General Medicine

Reference40 articles.

1. Alonso, A. (1998). Urban Graffiti on the City Landscape [Paper Presentation]. Western Geography Graduate Conference: San Diego State University, CA, USA.

2. Antifašistička akcija Novog Sada (2009). Fašizam oko nas – Životni stilovi, simboli i šifre neonacističkih i ekstremno desničarskih grupa. Novi Sad: Alternativna kulturna organizacija.

3. Barthes, R. (2004). Užitak u tekstu – varijacije u pismu. Zagreb: Meandar medija.

4. Bešlin, M., Samardžić, M. (2018). Postfaktualna istorija: savremeni revizionistički izazovi istoriografskoj metodologiji u Srbiji. U: Metodološki izazovi istorijske nauke. Kosovska Mitrovica : Filozofski fakultet Univerziteta u Prištini.

5. Billig, M. (2004). Banal Nationalism. London, Tauzand Ouks i Nju Delhi: Sage.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3