Affiliation:
1. Львівський державний університет внутрішніх справ
Abstract
У статті автор розкриває сутність поняття «ресурсу» особистості, яке останнім часом у психологічному просторі часто використовується. Автор зазначає, що втрата внутрішніх та зовнішніх ресурсів спричиняє втрату суб'єктивного благополуччя, переживається як стан психологічного стресу, негативно позначається на стані здоров'я особистості. Серед достатньо вивчених ресурсів автор вказує на фізичні ресурси, зокрема, стан здоров’я та внутрішню картину здоров’я. Визначає мету статті як розкриття сутності фізичного ресурсу особистості через розуміння внутрішньої картини здоров’я, зокрема, ставлення до нього як цінності. Особистісна оцінка власного здоров’я досить значно впливає на поведінку хворого у процесі лікування захворювання, зокрема, існує прямопропорційний зв’язок між сприйманням особистого здоров’я та узгодженням з процесом лікування загалом, що звуть комплаентністю. Досліджуючи суб'єктивне сприйняття захворювання в роботах великої кількості дослідників було запропоновано безліч термінів, аналізуючи які автор стверджує, що внутрішня картина здоров’я є не лише результатом повсякденного життя індивіда, вона відображає в собі у вигляді символічних синтезів ті дозволи чи заборони, які можуть руйнувати або вдосконалювати, зберігати здоров'я особистості. Внутрішня картина здоров’я визначає вектор людської поведінки щодо ставлення до власного здоров’я й тіла, зокрема, орієнтує в імовірних перспективах її формування. Вона є одним з найбільш значимих елементів в комплексі поведінки особистості в ситуаціях, що становлять загрозу для здоров’я. Якщо у людини немає справжнього знання про здоров’я і необхідного життєвого досвіду, то є вірогідність того, що створиться невідповідна картина здоров’я, яка впливатиме на різні форми зародження невротичних реагувань на здоров’я.
Ключові слова: внутрішня картина здоров’я, внутрішній ресурс, психічне здоров’я, фізичні ресурси.
Publisher
Volodymyr Dahl East Ukrainian National University
Reference14 articles.
1. Березовская Р. А. Отношение менеджеров к здоровью. Вестник СПбГУ. Сер. 6. 1999. Вып. 3 (№ 13). С. 61–70.
2. Коцан І. Я., Ложкін Г. В., Мушкевич М. І. Психологія здоров’я людини. Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2011. 430 с.
3. Куликов Л.В. Психогигиена личности. СПб., 2004. 464 с.
4. Лісова О.С. Психологія здоров'я: Навчально-методичний посібник. Чернівці, 2001.
5. Лісова О. С. Психокорекція дезадаптивних типів внутрішньої картини здоров’я у хворих на виразкову хворобу. Медицинская психология, 2008. Т.3, № 1. С.44 – 50.