Внутрішня картина здоров’я як особистісний ресурс

Author:

Федчук Олександр1ORCID

Affiliation:

1. Львівський державний університет внутрішніх справ

Abstract

У статті автор розкриває сутність поняття «ресурсу» особистості, яке останнім часом у психологічному просторі часто використовується. Автор зазначає, що втрата внутрішніх та зовнішніх ресурсів спричиняє втрату суб'єктивного благополуччя, переживається як стан психологічного стресу, негативно позначається на стані здоров'я особистості. Серед достатньо вивчених ресурсів автор вказує на фізичні ресурси, зокрема, стан здоров’я та внутрішню картину здоров’я. Визначає мету статті як розкриття сутності фізичного ресурсу особистості через розуміння внутрішньої картини здоров’я, зокрема, ставлення до нього як цінності. Особистісна оцінка власного здоров’я досить значно впливає на поведінку хворого у процесі лікування захворювання, зокрема, існує прямопропорційний зв’язок між сприйманням особистого здоров’я та узгодженням з процесом лікування загалом, що звуть комплаентністю. Досліджуючи суб'єктивне сприйняття захворювання в роботах великої кількості дослідників було запропоновано безліч термінів, аналізуючи які автор стверджує, що внутрішня картина здоров’я є не лише результатом повсякденного життя індивіда, вона відображає в собі у вигляді символічних синтезів ті дозволи чи заборони, які можуть руйнувати або вдосконалювати, зберігати здоров'я особистості. Внутрішня картина здоров’я визначає вектор людської поведінки щодо ставлення до власного здоров’я й тіла, зокрема, орієнтує в імовірних перспективах її формування. Вона є одним з найбільш значимих елементів в комплексі поведінки особистості в ситуаціях, що становлять загрозу для здоров’я. Якщо у людини немає справжнього знання про здоров’я і необхідного життєвого досвіду, то є вірогідність того, що створиться невідповідна картина здоров’я, яка впливатиме на різні форми зародження невротичних реагувань на здоров’я. Ключові слова: внутрішня картина здоров’я, внутрішній ресурс, психічне здоров’я, фізичні ресурси.

Publisher

Volodymyr Dahl East Ukrainian National University

Reference14 articles.

1. Березовская Р. А. Отношение менеджеров к здоровью. Вестник СПбГУ. Сер. 6. 1999. Вып. 3 (№ 13). С. 61–70.

2. Коцан І. Я., Ложкін Г. В., Мушкевич М. І. Психологія здоров’я людини. Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2011. 430 с.

3. Куликов Л.В. Психогигиена личности. СПб., 2004. 464 с.

4. Лісова О.С. Психологія здоров'я: Навчально-методичний посібник. Чернівці, 2001.

5. Лісова О. С. Психокорекція дезадаптивних типів внутрішньої картини здоров’я у хворих на виразкову хворобу. Медицинская психология, 2008. Т.3, № 1. С.44 – 50.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3