Abstract
Książka obejmuje prezentację i analizę problematyki łączącej w sobie elementy klasycznego prawa cywilnego (odpowiedzialność odszkodowawcza) z zagadnieniami prawa medycznego (zakażenia związane z opieką zdrowotną). Autorka książki we wstępie wprowadza czytelnika w zagadnienie zakażeń związanych z opieką zdrowotną i stawia klika kluczowych pytań o rodzaj i charakter odpowiedzialności za szkody wynikłe z powodu zachorowania związanego z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. W ten sposób zarysowuje podstawowy cel pracy, którym jest weryfikacja hipotez dotyczących zasad i przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku zakażeń związanych z opieką zdrowotną. W pierwszym rozdziale wprowadza czytelnika w materię dotyczącą zakażeń oraz szczególnej ich postaci zakażenia związanego z opieką zdrowotną w perspektywie zarówno prawa polskiego, jak i prawa międzynarodowego oraz europejskiego. Podobnie, w rozdziale drugim na wspomnianym tle, szczegółowo przedstawia przyjmowane rozwiązania prawne w sferze publicznoprawnej, określając standard prawny ochrony przed tego typu zakażeniami na gruncie polskiej ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ewolucji odpowiedzialności odszkodowawczej w zakresie jej zasad dotyczy rozdział trzeci pracy. W swej treści materia tego rozdziału uwzględnia różnorodne systemy odszkodowawcze i zróżnicowane podejście do kwestii odpowiedzialności prawnej za zakażenia. Rozdział czwarty z kolei w znacznej mierze skupia się na istniejących modelach odpowiedzialności ubezpieczeniowej, charakteryzowanych w piśmiennictwie jako modele odpowiedzialności typu no fault. To szerokie ujęcie pozwala Autorce osadzić pracę badawczą w dość rozległym kontekście prawnoporównawczym oraz umożliwia przejście do badań nad rodzimym systemem odpowiedzialności odszkodowawczej za zakażenia związane z opieką zdrowotną (rozdz. V i VI). Przy tym autorka przedstawia zarówno tradycyjny model sądowy, jak i alternatywny model postępowania pozasądowego. Przyjęta perspektywa umożliwiła przedstawienie modelu odpowiedzialności odszkodowawczej w prawie polskim, zarówno w ujęciu de lege lata jak i de lege ferenda. Ten ostatni prezentowany jest w zakończeniu.
Publisher
Temida 2 przy współpracy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
Reference716 articles.
1. Abel R.L., A Critique of Torts, UCLA Law Review 1990, t. 37.
2. Adrych‑Brzezińska I., Ciężar dowodu w prawie i procesie cywilnym, Warszawa 2015.
3. Agarval R., Gupta A., Gupta S., The impact of tort reform on defensive medicine, quality of care and physician supply: a systematic review, Health Services Research 2019, vol. 54.
4. Amaral‑Garcia S., Medical Malpractice Appeals in a Civil Law System: Do Administrative and Civil Courts Award Noneconomic Damages Differently?, Law and Society Review 2019, vol. 53.
5. Ambroziak J., Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów w sprawach medycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w: K. Bączyk‑Rozwadowska, B. Chludziński (red.), Alternatywne metody rozwiązywania sporów w sprawach medycznych, Toruń 2020.
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献