ОЦІНКА ПРОДУКТИВНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ТА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОРНИХ ЗЕМЕЛЬ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Author:

Смага Іван,Мирончук Катерина,Цвик Тетяна,Клюцович Галина

Abstract

Досліджено теоретичні питання формування продуктивного потенціалу (економічної продуктивності) орних земель, чинників впливу на його величину та методичних прийомів оцінки. Визначення продуктивного потенціалу земель сільськогосподарського призначення за результатами економічної оцінки, передбачає отримання даних щодо продуктивності, ефективності використання земель та рівня можливого доходу з одиниці площі. Економічна продуктивність є результатом реалізації лише певної частини потенційної родючості ґрунту залежно від рівня розвитку продуктивних сил, культури землеробства, тепло- і вологозабезпеченості вегетаційного періоду. Кількість продукції, що отримується з одиниці земельної площі є найбільш поширеним показником ефективності використання продуктивного потенціалу земель в конкретних умовах та вихідним показником для розрахунку їх ефективності використання й дохідності. Наведено результати продуктивності, ефективності використання та дохідності орних земель при вирощуванні зернових колосових культур та кукурудзи в розрізі адміністративних районів Чернівецької області періоду проведення третього туру робіт з економічної оцінки землі. Встановлено величину урожайності, окупності витрат та диференціального рентного доходу при вирощуванні даних культур, а також його частку в урожаї. Проаналізовано узгодженість показників урожайності, окупності витрат та диференціального доходу з бонітетом ґрунтів у розрізі адміністративних районів. Проведено корегування урожайності зернових колосових культур і кукурудзи та диференціального рентного доходу на бонітет ґрунтів шляхом розрахунку ціни бала – об’єктивного критерію оцінки продуктивного потенціалу орних земель.

Publisher

Publishing House Young Scientist

Subject

Microbiology

Reference38 articles.

1. Безніцька Н.В. Моделювання грунтово-кліматичного потенціалу сільськогосподарських земель Херсонської області із застосуванням ГІС-технологій. Вісник НУВГП. 2016. Вип. 4(76). С. 33–45.

2. Белінська С.М. Методичні аспекти оцінки земельних ресурсів для цілей бухгалтерського обліку. Ефективна економіка. 2015. № 3. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=3915 (дата звернення: 5.07.2023).

3. Бруханський Р., Бінчаровська Т. Комплексний економічний аналіз земельних ресурсів сільськогосподарських підприємств: організація та методика. Інститут бухгалтерського обліку, контроль та аналіз в умовах глобалізації. 2019. Вип. 1-2. С. 97–104.

4. Бутенко Є.В., Харитоненко Р.А. Продуктивний потенціал земель та принципи його оцінки в Україні. Землеустрій, кадастр і моніторинг земель. 2017. № 1. С. 58–65.

5. Бухало О.В., Улько Є.М. Підвищення ефективності сільськогосподарського землекористування за рахунок вдосконалення нормативної грошової оцінки земель. Економічні, екологічні та соціальні аспекти використання земельних ресурсів в Україні: колективна монографія. Харків, 2015. С. 128–145.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3