Author:
Шестернін Артем,Роговенко Олег
Abstract
Стаття присвячена висвітленню ролі органів місцевого самоврядування у забезпеченні національної безпеки України. Актуальність дослідження обумовлено повномасштабним вторгненням в Україну, що, у свою чергу, вимагає пошуку ефективних механізмів забезпечення національної безпеки держави, адже остання – важлива умова ефективного функціонування будь-якої країни, а її забезпечення – одне з провідних завдань, яке покладається на представників публічного сектора та громадськість. Мета статті полягає у визначенні місця та ролі органів місцевого самоврядування у забезпеченні національної безпеки України через аналіз їх повноважень у зазначеній сфері. Проаналізовано законодавче та доктринальне визначення національної безпеки. Зауважено, що національну безпеку та процес її забезпечення за системного підходу доцільно розглядати як комплексну систему, котра включає мету, завдання, принципи та функції; державних і недержавних суб’єктів, їх повноваження та компетенцію, а також взаємодію з іншими суб’єктами щодо забезпечення національної безпеки; об’єкт, на забезпечення безпеки якого й спрямовується названа система; зміст діяльності вказаних суб’єктів. Проаналізовано повноваження органів місцевого самоврядування щодо забезпечення національної безпеки, спираючись на норми таких законів, як «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про основи національного спротиву», «Про оборону України» та «Про боротьбу з тероризмом». Зроблено висновок, що на сучасному етапі органам місцевого самоврядування відведена вагома роль щодо забезпечення національної безпеки України. На такий суб’єкт законодавцем покладено широке коло повноважень у цій сфері, успішна реалізація котрих має вагоме значення для колективного захисту національних інтересів держави. В умовах повномасштабного вторгнення особливе місце серед таких заходів відведено питанням оборонного характеру, забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян та різних форм протидії тероризму.
Publisher
Publishing House Young Scientist
Reference36 articles.
1. Про національну безпеку України: Закон України від 21.06.2018 року № 2469-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text
2. Національна безпека: світоглядні та теоретико-методологічні засади : монографія / за заг. ред. О.П. Дзьобаня. Харків : Право, 2021. 776 с.
3. Novytskyi H.V., Kartamysheva O.Ye., Shcherbyna L.I., Pyvovarov V.V., Lysodyed O.V. Ukraine’s constitutional doctrine of national security. Revista Cientifica General Jose Maria Cordova. 2022. № 20 (38). P. 387–406.
4. Демиденко В.О. Місце й роль органів місцевого самоврядування в забезпеченні національної безпеки України. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2018. № 3 (108). С. 238–249.
5. Янюк С. Територіальна оборона як протидія загрозам національній безпеці України. Актуальні проблеми державного управління. 2019. № 1 (77). С. 94–99.