Abstract
У роботі розглядається актуальність застосування сучасних інформаційних технологій та інтелектуальних систем управління у митній діяльності. Наведено позитивні та негативні тенденції цифровізації логістичних процесів. Представлено актуальні напрями впровадження інновацій у митному регулюванні, а саме: затвердження та впровадження систем електронного документообігу; використання цифрового підпису; вдосконалення систем управління ризиками; впровадження електронного митного декларування з переходом до використання хмарних технологій; використання інноваційних способів отримання та обробки митної інформації; впровадження систем, що дозволяють отримувати всі необхідні дозвільні документи в електронному вигляді та створення цифрових платформ, що забезпечують концепцію безперервного торговельного процесу. Запропоновано алгоритм автоматизації в митному регулюванні. Досліджено рівень використання сучасних технологій та систем у митних процесах України та визначено, що на українській митниці функціонує сучасна автоматизована система аналізу та управління ризиками, впроваджено відеофіксацію на митному контролі, використовується фотофіксація при митних перевірках, проводиться автоматичний розподіл митних декларацій. Визначено, що подальше реформування електронної митниці в Україні має супроводжуватись впровадженням повного електронного оформлення та автоматизації всіх процесів; посиленням системи для відстеження вантажів на всіх етапах; вдосконалення митної системи в Україні відносно загальноєвропейської NCTS; налагодженням інтеграції баз даних для контролю та боротьби з контрабандою; удосконаленням систем управління з метою боротьби відносно ухилення від сплати мита; гармонізацією документів електронної митниці з вимогами ЄС та введення Єдиного уніфікованого документу (SAD). Відзначено, що важливим напрямом реформування української митниці в умовах цифрової трансформації постає покращення регіонального співробітництва.
Publisher
Publishing House Young Scientist
Reference20 articles.
1. Шостак Л. Перспективи цифровізації в логістиці. Інноваційний розвиток та безпека підприємств в умовах неоіндустріального суспільства. 2020. С. 748–749.
2. Шкригун Ю. О. Теоретичні підходи до визначення поняття «цифрова логістика». Економічний вісник Донбасу. 2021. № 3 (65). С. 137–146.
3. Alicke, K., Rexhausen, D., & Seyfert, A. (2017) Supply Chain 4.0 in consumer goods. Operationsas a competitive advantage in a disruptiv environment. McKinsey & Company, P. 41–51.
4. Pysarkova V. «Features of cluster functioning in the transport area». The 12 th International scientific and practical conference «Impact of modernity on science and practice»(13-14 April, 2020). Edmonton, Canada 2020.
5. Мацедонська Н., Коваленко В., Штефан Л. Модернізація митної діяльності з використанням інформаційних технологій. Економіка та суспільство. 2021. № 27.