Author:
Vadym Polishchuk ,Lesia Ishchuk
Abstract
У статті досліджено сутність фінансової інклюзії та доступність до фінансових продуктів. Визначено зв’язок поняття фінансової інклюзії з концепцією стійких фінансів. Досліджено зв’язок фінансової інклюзії з фінансовою грамотністю щодо підвищення інвестиційної активності. Визначено особливості діджиталізації фінансової системи, зокрема сучасних технологій банківського та страхового секторів. Досліджено важливі напрями посилення фінансової інклюзії в Україні. Основною метою дослідження є систематичне дослідження сутності фінансової інклюзії та доступності до фінансових продуктів. Систематизація літературних джерел та підходів до вирішення проблеми полягає у тому, що нами проведений аналіз вітчизняних вчених, що давали різні підходи до тлумачення терміну «фінансова інклюзія», проте єдиного бачення ми не побачили. Актуальність вирішення даної наукової проблеми полягає в тому, що сутність поняття визначає передумови до проведення заходів практичного характеру щодо доступності фінансових продуктів (банківських та страхових послуг) у сучасних умовах розвитку. Дослідження теми фінансової інклюзії та доступності фінансових продуктів у роботі здійснюється в такій логічній послідовності: визначення терміну «фінансова інклюзія» на основі порівняльного аналізу, вплив фінансової грамотності на фінансову інклюзії, вплив COVID-19 на поширення фінансових продуктів в Україні, визначено основні передумови фінансової інклюзії, визначення доступності структурних підрозділів банківських установ в Україні та їх продуктів, дослідження впливу сучасних технологій на забезпечення фінансової інклюзії. Методологічним інструментарієм методів дослідження були останні кілька років досліджень. Об’єктом дослідження є процеси, пов’язані з поширенням фінансової інклюзії та фінансової грамотності, тому що саме вони забезпечать розвиток банківського та страхового секторів фінансової системи у найближчому майбутньому. У статті представлені результати емпіричного аналізу фінансової інклюзії та доступності до фінансових продуктів, зокрема, до депозитів, залучених депозитними корпораціями, та кредитів, наданих депозитними корпораціями, який показав, що доступність структурних підрозділів банківських установ в Україні має тенденцію до зменшення. Дослідження емпірично підтверджує та теоретично доводить, що розвиток фінансової інклюзії можливе лише в контексті розвитку діджиталізації фінансових процесів в частині впровадження інноваційних технологій для різних пристроїв. Результати дослідження можуть бути корисними для фінансистів-практиків, для державних службовців, для науковців, що займаються питаннями фінансових продуктів та банківського сектору, для здобувачів вищої освіти в галузі управління та адміністрування.
Publisher
Lutsknational Technical University
Reference9 articles.
1. Anufriyeva K.V., Shklyar A.I. (2019). Finansova inklyuziya yak chynnyk sotsio-ekonomichnoho rozvytku [Financial inclusion as a factor of socio-economic development]. Ukrayinsʹkyy sotsium – Ukrainian society, №3 (70), 59-77 [in Ukrainian]. https://doi.org/10.15407/socium2019.03.059
2. Monetary statistics. A regional incision. Deposits. Official site of the National Bank of Ukraine. URL: https://bank.gov.ua/ua/statistic/sector-financial/data-sector-financial#1ms [in Ukrainian]. (Date of Appeal: 01.02.2022)
3. Data of the Supervisory Statistics of the National Bank of Ukraine. URL: https://bank.gov.ua/ua/statistic/supervision-statist/data-supervision#5 [in Ukrainian]. (Date of Appeal: 01.02.2022)
4. Yehorycheva S.B. (2018). Finansova inklyuziya v ramkakh systemy protydiyi lehalizatsiyi zlochynnykh dokhodiv ta finansuvannyu teroryzmu [Financial Inclusions within the framework of the system of counteraction to the legalization of criminal incomes and terrorist financing]. Finansovyy prostir – Financial Space, № 4 (32), 80-87 [in Ukrainian].
5. Zaporozhetsʹ S.V., Tryhub Yu.P. (2021). Ekosystema ta rehulyuvannya finansovoyi inklyuziyi v Ukrayini [Ecosystem and regulation of financial inclusion in Ukraine.]. Finansovyy prostir – Financial space, № 4 (44), 77-84 [in Ukrainian]. https://doi.org/10.18371/fp.4(44).2021.778487