Author:
Голюк В.Я., к.е.н., доцент
Abstract
Метою статті є дослідження впливу процентної політики ЄЦБ на динаміку валового внутрішнього продукту (ВВП) в Єврозоні. У роботі вказано, що Рада керуючих Європейського центрального банку встановлює наступні ключові процентні ставки для єврозони: відсоткова ставка за основними операціями рефінансування, ставка за депозитним інструментом та ставка граничного кредитного інструменту.
Для аналізу зв’язку між реальною процентною ставкою та динамікою валового внутрішнього продукту в Єврозоні було використано кореляційний аналіз. Результати досліджень демонструють, що в 1999-2007 та 2012-2018 роках реальна процентна ставка була пов'язана з ростом ВВП в єврозоні позитивно, і зв'язок був досить міцним. У 2008-2011 роках цей звʼязок був слабким, що можна було пояснити світовою економічною кризою та діями ЄЦБ щодо подолання спаду в економіці ЄС. Тест Гренджера на наявність причинно-наслідкового звʼязку продемонстрував, що в 1999-2007 роках зростання ВВП спричиняло динаміку процентних ставок ЄЦБ, але в 2012-2018 роках процентна ставка спричинила зростання ВВП у короткостроковому періоді (з відставанням на 1 рік).
Дослідження демонструє, що грошові заходи ЄЦБ відіграли ключову роль у підтримці економіки, і Європейський Союз досяг успіху в застосуванні експансійної грошово-кредитної політики для стимулювання економічного зростання. За програмою кількісного ослаблення Європейський центральний банк знизив основну ставку рефінансування до 0%. Для розвитку економічного розвитку Європейський центральний банк використовував довгострокові кредити комерційним банкам для підтримки їх кредитних можливостей та ліквідності. ЄЦБ також використовує програму придбання активів (APP) для запобігання низькій інфляції в Європейському Союзі. Грошово-кредитна політика ЄЦБ призвела до збільшення зайнятості та купівельної спроможності населення, що, як наслідок, здійснило позитивний вплив на динаміку валового внутрішнього продукту в єврозоні.
Результати цього дослідження корелюють з попередніми дослідженнями (Nauro F. Campos, Jarko Fidrmuc, Iikka Korhonen та ін.).
Publisher
Lutsknational Technical University
Reference11 articles.
1. Оn the implementation of the Eurosystem monetary policy framework. EU Guideline 2015/510 of the European Central Bank. 2014. December, 19.
2. Mishchenko V. I. Rol i funktsii monetarnoho transmisiinoho mekhanizmu v zabezpechenni tsinovoi stabilnosti [The role and functions of monetary transmission mechanism in providing of price stability]. Finansy Ukrainy [Finances of Ukraine]. 2015. №1. С.29-46 [in Ukrainian]
3. Giannone D., Lenza M., Reichlin L. Business cycles in the euro area. European Central Bank Working Paper Series. 2009. # 1010. 41p.
4. Campos N., Fidrmuc J., Korhonen I. Business cycle synchronisation in a currency union: taking stock of the evidence. Bank of Finland Research Discussion Papers. 2017. #28. 62 p.
5. World development indicators. World Data Atlas Knoema. URL: http://knoema.com/WBWDI2018May/world-development-indicators-wdi (last accessed: 28.02.2020).