Abstract
IzvlečekNamen: Prispevek obravnava zadovoljstvo uporabnikov storitev visokošolskih knjižnic, in sicer predvsem z vidika današnjih hitrih sprememb, ki se dogajajo na področju informatizacije in digitalizacije knjižnic, in z vidika vedno večjih zahtev po učinkovitosti in uspešnosti vseh javnih (ne samo visokošolskih) knjižnic. Spremembe silijo vodstva knjižnic k bolj analitičnemu spremljanju zadovoljstva uporabnikov. Zadovoljstvo uporabnikov je posledica izpolnitve njihovih pričakovanj. Z namenom spremljati zadovoljstvo uporabnikov knjižničnih storitev so strokovnjaki razvili različna kvantitativna in kvalitativna orodja (npr. LibQUAL+, LibSat), ki so prilagojena specifikam knjižnic.Metodologija/pristop: Namen prispevka je podati kritični pregled ključnih teoretičnih konceptov in metod, ki se uporabljajo za analizo potreb uporabnikov knjižničnih storitev, in ki so se v bibliotekarski stroki razvili pod vplivom tržno-marketinških raziskav in socialne psihologije.Rezultati: Na temelju meta analize različnih pristopov ugotavljanja potreb uporabnikov knjižničnih storitev je avtor prišel do zaključka, da visokošolske oziroma javne knjižnice nasploh v zadnjem času odločilno spreminjajo odnos do svojih uporabnikov. Čedalje večjo težo namreč dobiva zadovoljstvo uporabnikov.Omejitev raziskave: Avtor se omejuje na splošno predstavitev koncepta »zadovoljstvo«, ki vključuje tudi uporabnikovo »pričakovanje«. Ne izhaja iz lastne empirične raziskave situacije v Sloveniji, ki bi glede na družbeno-zgodovinske okoliščine morda razkrila določene specifike, kar zadeva odnos knjižnic do njihovih uporabnikov.Izvirnost/uporabnost: Prispevek ponuja pregled osnovnih teoretskih in metodoloških trendov razvoja spremljanja pričakovanj in zadovoljstva uporabnikov knjižničnih storitev.
Reference43 articles.
1. Ambrožič, M. (2012). Preobrazba visokošolskih knjižnic za učinkovito podporo spremenjenim matičnim okoljem. Knjižnica, 56(4), 57–93.
2. Anderson, R. (1973). Consumer dissatisfaction: the effect of disconfirmed expectancy on perceived product performance. Journal of marketing research, 10(1), 38–44.
3. Association of Research Libraries. (2011). General FAQs. Washington, DC: Association of Research Libraries. Pridobljeno 5. 4. 2016 s spletne strani: http://www.libqual.org/about/about_lq/general_faq
4. Bagget, S. B. in Williams, M. (2012). Student behaviors and opinions regarding the use of social media, mobile technologies, and library research. Virginia libraries, 58(1), 19–22.
5. Brophy, P. (2008). Measuring library performance: principles and techniques. London: Facet.