Razlogi za neuporabo storitev splošnih knjižnic

Author:

Švab Katarina

Abstract

Namen: Knjižničarke in knjižničarji se že od nekdaj spopadajo z vprašanjem, kako pridobiti v knjižnico neuporabnike in nečlane. Vprašanje (p)ostaja aktualno tudi v današnjem času. V prispevku želimo predstaviti mnenja oziroma razloge za neobiskovanje knjižnic staršev predšolskih otrok, kakšna je njihova percepcija knjižnice in kaj bi morala knjižnica narediti, da bi ti starši s svojim otrokom obiskali knjižnico.Metodologija/pristop: Da bi pridobili bolj poglobljene razloge ter podatke, smo izvedli pilotno študijo v obliki polstrukturiranega osebnega intervjuja. V februarju 2020 smo v različnih krajih Slovenije intervjuvali dvajset staršev predšolskih otrok, ki s svojimi otroki ne obiskujejo mladinskega oddelka in njihovi otroci niso člani knjižnice.Rezultati: Čeprav intervjuvana skupina staršev knjižnice ne obiskuje, imajo o knjižnici, njenih storitvah in knjižničarjih dobro mnenje. Kot glavni razlog za neuporabo storitev knjižnice navajajo pomanjkanje časa, težave z dostopnostjo oziroma parkiranjem ter da so njihovi otroci še premajhni, da bi obiskovali knjižnico. V ospredju predlaganih izboljšav in sprememb ni bila knjižnična zbirka, temveč dogodki (delavnice, družabni dogodki), ki bi se jih lahko udeležili skupaj z otrokom. Bolj kot prilagoditve v opremi si želijo kotička, kjer ne bodo čutili, da so otroci s svojim oglašanjem moteči.Omejitve raziskave: Podatkov pilotne raziskave ne moremo posploševati, četudi so bili intervjuji izvedeni v različnih krajih Slovenije. Pripombe in mnenja neuporabnikov so priložnost za razmislek o obstoječih in novih knjižničnih storitvah ter načrtovani promociji.Izvirnost/uporabnost raziskave: V slovenskem prostoru ni veliko tovrstnih kvalitativnih raziskav z neuporabniki knjižnic. Rezultati so lahko izhodišče za nadalje raziskave v lokalni skupnosti in načrtovanje novih knjižničnih storitev za nove uporabnike, da odgovorijo na njihova pričakovanja in potrebe.

Publisher

University of Ljubljana

Reference27 articles.

1. Anderson, J., Anderson, A., Shapiro, J. in Lynch, J. (2001). Father’s and mother’s book selection preferences for their four year old children abstract. Reading horizons, 41(4), 189–210.

2. Ash, V. in Meyers, E. (2009). Every child ready to read@ your library®. Children and libraries, 7(1), 3.

3. Borko, T., Zabukovec, V. in Južnič, P. (2006). Pričakovanja uporabnikov o storitvah splošne knjižnice. Knjižnica, 50(4), 93–105.

4. Breznik, M., Novljan, S., Jug, J. in Milohnić, A. (2005). Knjižna kultura. Ljubljana: Umco.

5. De la Peña McCook, K. in Bossaller, J. S. (2018). Introduction to public librarianship. Chicago: American Library Association.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3