Abstract
Предмет. Сукупність методологічних та методичних підходів до оцінювання ризиків та викликів, що впливають на розвиток продовольчих систем різного рівня. Мета. Розроблення пропозицій щодо забезпечення сталості продовольчих систем різного рівня на основі імплементації методичних та методологічних підходів до оцінки ризиків та викликів, спричинених глобальною нестабільністю та збройною агресією, у ключові стратегічні документи. Методи. Дослідження проводилося з використанням теоретичних та евристичних методів (системний підхід, узагальнення та порівняння, аналіз та синтез, аналогія), бібліометричного аналізу, експертних оцінок. Результати. Встановлено, що специфічними ризиками для розвитку вітчизняної продовольчої системи, є спричинене російською агресією фізичне руйнування об'єктів, замінування сільськогосподарських земель та їх забруднення вибуховими речовинами, логістичні обмеження та інші, що мають негативні наслідки, ступінь впливу яких слід оцінити для забезпечення національної продовольчої безпеки. Обґрунтовано необхідність розробки методології “Оцінка впливу ризиків і викликів на розвиток національної продовольчої системи” (Impact Assessment) та інтеграції системи управління ризиками на її основі у ключові стратегічні документи. Сфера застосування результатів. Формування аграрної політики, забезпечення розвитку продовольчої безпеки, управління продовольчими системами різного рівня.
Publisher
Publishing House of National Academy Agrarian Sciences of Ukraine
Reference35 articles.
1. Промисловість України перед викликами майбутнього: у пошуках відповідей та рішень : колективна монографія / за ред. д-ра екон. наук Л. В. Дейнеко ; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогноз. НАН України». К., 2022. 346 с. http://ief.org.ua/wp-content/uploads/2022/08/Promyslovist-Ukrainy-pered-vyklykavy.pdf.
2. FAO. Impact of the Ukraine-Russia conflict on global food security and related matters under the mandate of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) / Council Hundred and Seventieth Session. CL 170/6. 13–17 June 2022. https://www.fao.org/3/nj164en/nj164en.pdf.
3. Національні системи оцінювання ризиків і загроз: кращі світові практики, нові можливості для України : аналіт. доп. / [Резнікова О. О., Войтовський К. Є. Лепіхов А. В.] ; за заг. ред. О. О. Резнікової. Київ : НІСД, 2020. 84 с.
4. Іртищева І. О., Гросицька О. Є. Стратегічні орієнтири розвитку харчової промисловості України в умовах глобалізації. Агросвіт. 2012. №12. С. 32–34.
5. Сичевський М. П. Глобальна продовольча безпека та місце України в її досягненні. Економіка АПК. 2019. № 1. С. 6–17 https://doi.org/10.32317/2221-1055.201901006.