Abstract
У статті розглядаються основні ідеї метафізики видатного американського логіка та філософа Чарльза Пірса. Показано, що значну частину його «наукової метафізики» становить еволюційна космологія, що характеризується, зокрема, істотною роллю випадковості у світі. Серед інноваційних ідей еволюційної космології вирізняється ідея хаотичного початку Універсуму. У статті показано, що ця ідея перегукується з деякими сучасними проблемами квантово-релятивістської космології, і насамперед із проблемами, як і раніше, популярної «інфляційної моделі», в якій ідея хаотичного початку еволюції Всесвіту є однією з центральних.Метою цієї статті є визначення низки паралелей між «науковою метафізикою» Пірса та інфляційними космологічними моделями.Методом дослідження є проведення порівняльного аналізу сценарію еволюції Всесвіту з еволюційної космології Пірса – з одного боку, та сценарію еволюції Всесвіту в інфляційній моделі – з іншого боку, на основі виявлення загального елемента обох сценаріїв хаотичного початку еволюції Всесвіту. В результаті були виявлені зазначені вище паралелі.У першому підрозділі «Детермінізм та «наукова метафізика» Ч. Пірса» коротко відзначені ті філософські течії, які найбільше вплинули на формування та еволюцію поглядів Пірса. Розглянуто деякі загальні питання детермінізму як філософської течії про впорядкованість у світі. Зокрема, також розглянуто питання про співвідношення необхідності та випадковості у детермінізмі, а також трактування Пірса про співвідношення цих категорій. Докладно описано задум Пірса побудувати «наукову метафізику» як альтернативу її традиційним версіям.У другому підрозділі «Еволюційна космологія в «науковій метафізиці» Пірса» обговорюється зміст його еволюційної космології як найважливішої складової його «наукової метафізики». Акцент робиться на процесі еволюції Всесвіту від її початкового хаотичного стану. Ставиться питання про нетрадиційний стосовно механістичної картині світу підхід до природи випадковості. Суть нетрадиційного немеханістичного розуміння випадковості у процесі еволюції пов’язана з конструктивним її розумінням.Третій підрозділ «Тихізм Пірса та сучасна космологія» присвячений опису зв’язку «наукової метафізики» Пірса та сучасної квантово-релятивістської космології. Дається короткий опис еволюції сучасної квантово-релятивістської космології та становлення в її рамках інфляційних моделей. Також коротко дається її зміст та аналіз сценарію еволюції Всесвіту, починаючи з хаотичного стану.Знайдені паралелі сприятимуть поглибленню наукової картини світу, зокрема – прогресивному впливу конструктивного розуміння випадковості, особливо в еволюційних процесах.У такому контексті представлені паралелі здійснені, наскільки нам відомо, вперше як у вітчизняній, так і в зарубіжній літературі.
Publisher
Oles Honchar Dnipropetrovsk National University
Reference39 articles.
1. Ayer, A.J. (1968). The Origins of Pragmatism. London.
2. Brioschi, M.R. (2016). Hints toward cosmology: the need for cosmology in Peirce’s philosophy. Revista de Filosofía, 12, 51-73.
3. Bunge, M. (1998). Philosophy of Science. Vol. 1, Vol. 2. New Jersey: Transaction Publishing.
4. Burch, R. (2021). Charles Sanders Peirce. Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved August 24, 2023 from https://plato.stanford.edu/entries/peirce/
5. Chajkovskij, Ju.V. (1999). Budushchaja nauka aleatika (popytka prognoza s pomoshchju metoda poznavatel`nyh modelej) [The Future Science of Aleatics (an Attempt to Forecast Using the Method of Cognitive Models)], in: Problema tsennostnogo statusa nauki na rubezhe XXI veka, SPb., 44-68. (in Russian)