Abstract
<b>Cel</b>: Motywacja osiągnięć odnosi się do postaw, jak i wartości kształtowanych w domu rodzinnym i szkole. Jest autonomicznym stawianiem sobie celów odpowiadającym osobistym zainteresowaniom. Przejawia się w czynach do reagowania w społecznie określony sposób działania. Jest standardem naszych myśli, postaw i zachowań, które mówią o tym, kim jesteśmy i jak traktujemy innych ludzi. To kryterium naszych
ocen, decyzji i wyborów. Celem badań prezentowanych w niniejszej pracy jest wskazanie zależności pomiędzy motywacją osiągnięć a percepcją rodziny u osób w okresie wyłaniającej się dorosłości.
<b>Metody</b>: W badaniu wykorzystano Kwestionariusz Relacji Rodzinnych KRR-1; Percepcja rodziny (autorstwa M. Plopy, P. Połomskiego) oraz Inwentarz Motywacji Osiągnieć – LMI (autorstwa H. Schulera, G.C. Thorntona, A. Frintrupa, M. Prochaski).
Badaniami objęto 100 uczniów liceum ogólnokształcących w wieku 18–19 lat, 54 osoby pochodziły z miasta, a 46 ze wsi.
<b>Wyniki</b>: Analizując wyniki można przekonać się jak znaczący udział w wychowaniu młodego człowieka ma dom rodzinny, komunikacja interpersonalna, przekazywane tam wartości, tradycje rodzinne, stawiane granice. Uzyskane w badaniu zależności wskazują na potrzebę osiągnięcia samodzielności. Ponadto, wykazane statystycznie istotne, wprost proporcjonalne korelacje o słabej sile pomiędzy stopniem satysfakcji
z komunikacji w rodzinie a ogólną motywacją osiągnięć oraz jej następującymi wymiarami: samokontrolą, wytrwałością, internalizacją, satysfakcją z osiągnięć, wysiłkiem kompensacyjnym, ukierunkowaniem na cel, zapałem do nauki, tendencjami do dominacji, wiarą a w sukces, preferencją trudnych zadań, odwagą w przewidywaniu efektów działań i elastycznością, pozwalają przypuszczać, że badana młodzież dąży do osiągnięcia satysfakcjonującego poczucia tożsamości i celu – podejmowania zadań stawianych przez szkołę i wczesną dorosłość.
<b>Wnioski</b>: Poziom motywacji osiągnięć ma związek z percepcją rodziny. Właściwa komunikacja w rodzinie jest związana z motywacją osiągnięć, wytyczaniem realnych celów, wytrwałością w działaniu oraz z satysfakcją z osiągniętych celów.
Reference14 articles.
1. Arnett J.J., Emerging Adulthood. A Theory of Development From the Late Teens Through the Twenties, “American Psychologist” 2000, no. 55(5).
2. Bańka A., Motywacja osiągnięć. Podstawy teoretyczne i konstrukcja skali do pomiaru motywacji osiągnięć w wymiarze międzynarodowym, PRINT-B, Instytut Rozwoju Kariery, Poznań 2005.
3. Baumeister R., Leary M.R., The Need to Belong: Desire for Interpersonal Attachments as a Fundamental Human Motivation, [in:] R. Zukauskiene (ed.), Interpersonal Development, Routledge, London 2017.
4. Biernat T., Czy istnieje rodzina ponowoczesna, „Pedagogia Christiana” 2014, no. 2/34.
5. Boski P., Potrzeba osiągnięć jako psychologiczny czynnik rozwoju społeczno-ekonomicznego, [in:] J. Rejkowski (red.), Osobowość a społeczne zachowanie się ludzi, „Książka i Wiedza”, Warszawa 1980.